OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Francuz Cyprien Sarrazin triumfował w piątek w supergigancie alpejskiego Pucharu Świata w szwajcarskim Wengen. Dzień wcześniej był drugi w zjeździe, który wygrał lider klasyfikacji pucharowej Marco Odermatt. W piątek Szwajcar był drugi, Polacy nie startowali.

Sarrazin na trudnej, bardzo szybkiej trasie, uzyskał czas 1.47,75. Drugi Odermatt był wolniejszy o 0,58 s, a trzeci czas gorszy dokładnie o jedną sekundę osiągnął Norweg Aleksander Aamodt Kilde.

Francuz odniósł trzecie w karierze zwycięstwo w Pucharze Świata, a drugie w ostatnich dniach. Pod koniec grudnia w Bormio wygrał swój pierwszy w karierze zjazd.

Wypadek Alexisa Pinturaulta

W piątek poważny wypadek na trasie miał Francuz Alexis Pinturault. Po skoku nie wylądował dobrze i przewrócił się. Po upadku wypięły mu się narty, sam zawodnik przez ponad 50 m zsuwał się po zalodzonym stoku Lauberhorn w Wengen. Gdy się zatrzymał, nie był się w stanie samodzielnie podnieść. Służby medyczne natychmiast zareagowały, a Francuza z gór zabrał śmigłowiec ratowniczy.

- Wiemy, że był przytomny podczas transportu do szpitala. I to jest najważniejsze - powiedział Sarrazin.

Pinturault ma w dorobku 34 zwycięstwa w Pucharze Świata, w tym jedno w supergigancie. W 2023 zdobył brązowy medal w supergigancie na mistrzostwach świata rozgrywanych w jego rodzinnym mieście Courchevel.

Marco Odermatt liderem klasyfikacji generalnej

Inny Francuz, Matthieu Bailet także wypadł w piątek z trasy i uderzył w stojący przy trasie płot. On jednak szybko wstał i wydawało się, że nic mu się groźnego nie stało.

Liderem klasyfikacji generalnej jest nadal Odermatt. Szwajcar ma 916 pkt i umocnił się na prowadzeniu zarówno w walce o trzecią z rzędu jak i w karierze Kryształową Kulę.

W sobotę zaplanowano w Wengen klasyczny zjazd na słynnym stoku Lauberhorn. Z kolei w niedzielę przeprowadzony zostanie slalom.