6 sierpnia 1852 roku miało miejsce uroczyste otwarcie drugiej wychodzącej z Bydgoszczy linii kolejowej – tym razem prowadzącej do Gdańska przez Tczew.
6 sierpnia 1859 roku powstał w Bydgoszczy Maenner Turnverein Bromberg - pierwszy klub sportowy zrzeszający amatorów ćwiczeń gimnastycznych. Liczył wówczas 140 członków. Jako Bydgoski Związek Turnerski działał do 1945 roku.
6 sierpnia 1921 roku grupa polskich reemigrantów z USA założyła w Bydgoszczy w domu przy ul. Sienkiewicza 66/67 (wg ówczesnej numeracji) Fabrykę Żarówek Elektrycznych „Ampol”. W szczytowym okresie zakład produkował nawet 14 tys. żarówek dziennie. Nie przetrzymał jednak kryzysu i upadł. Z rejestru przedsiębiorstw został wykreślony w 1938 r.
6 sierpnia 1924 roku podczas lotu ćwiczebnego na płycie bydgoskiego lotniska w trakcie wykonywania manewru zwanego korkociągiem rozbił się samolot Caudron G-III. Pilot, uczeń miejscowej szkoły lotniczej, Zbigniew Kowalski, poniósł śmierć na miejscu.
Zobacz również:
Tak zmieniło się miejsce po bydgoskiej Kaskadzie [zdjęcia]
6 sierpnia 1927 roku w Bydgoszczy urodził się Teodor Kocerka, jeden z najwybitniejszych polskich wioślarzy, skiffista, dwukrotny brązowy medalista olimpijski z Helsinek (1952) oraz Rzymu (1960) i mistrz Europy, startujący w barwach Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego, AZS-u Bydgoszcz, AZS-u Poznań, AZS-u Szczecin. Zmarł w 1999 roku, spoczywa na warszawskich Powązkach.
6 sierpnia 1946 roku na Starym Rynku w Bydgoszczy odbył się więc mieszkańców protestujących przeciwko brakowi mięsa w sklepach i jego sprzedaży na targowiskach po spekulacyjnych cenach.
6 sierpnia 1948 roku po południu samochód ciężarowy Państwowych Zakładów Samochodowych z Solca Kuj. wiozący trzech robotników, nad którym kierowca stracił panowanie, nieoczekiwanie zjechał na skarpę nad Brdą przy moście Bernardyńskim, skąd zsunął się do wody, dachując. Kierowca i pasażerowie wydostali się na brzeg. Wydobywanie samochodu i zatopionego ładunku trwało do następnego dnia. Jak się okazało, pojazd przewoził... skrzynie z wódką.
6 sierpnia 1949 roku bydgoska Miejska Rada Narodowa na specjalnym posiedzeniu w sali teatru przy ul. Grodzkiej przyjęła jednomyślnie uchwałę potępiającą oświadczenie papieża Piusa XI skierowane przeciwko współpracy z komunistami i zawierające groźbę ekskomuniki działaczy partii komunistycznych i ich zwolenników.
6 sierpnia 1952 roku bydgoska stacja meteorologiczna odnotowała w południe jedną z najwyższych temperatur w mieście w historii pomiarów – 34 st. C.
6 sierpnia 1955 roku na pięściarski turniej juniorów z udziałem m.in. przyszłego złotego medalisty olimpijskiego z Rzymu, Jerzego Adamskiego, do Bydgoszczy jako goście przyjechali trzej złoci medaliści niedawno zakończonych w Warszawie mistrzostw Europy w boksie, na których Polska sięgnęła po 5 tytułów mistrzowskich: Zbigniew Stefaniuk, Leszek Drogosz i Zbigniew Pietrzykowski.
6 sierpnia 1963 roku do Bydgoszczy przyjechała grupa przedstawicieli FAO z dyrektorem Departamentu Produkcji i Ochrony Roślin, Jesse Vallegą.
6 sierpnia 1971 roku w toku prowadzonych prac budowlanych na rogu ulic Powstańców Wlkp. i dra Jurasza odkryto zbiorową mogiłę ponad 20 osób zamordowanych jesienią 1939 roku przez Niemców.
6 sierpnia 1976 roku po raz pierwszy w Bydgoszczy w Salonie Sztuki Współczesnej Biura Wystaw Artystycznych otwarta została głośna w całej Polsce wystawa fotografii „Akt i portret – Venus 73” i „Venus 74”. Na wystawie prezentowano ok. 300 fotogramów udostępnionych przez Krakowskie Towarzystwo Fotograficzne. Do wejścia ustawiały się długie kolejki
6 sierpnia 1981 roku w amfitetarze Zawiszy wystąpił popularny w Polsce muzyczny zespół z Jamajki „Goombay Dance Band”. Jego największym przebojem, często nuconym, było „Słońce Jamajki”.
Zobacz również:
Bydgoszcz Główna - dawniej i dziś [zobacz zdjęcia]
FLESZ: Nieudane wakacje? Masz prawo do reklamacji
