Maliny – różne odmiany
Maliny to smaczne i zdrowe owoce, idealne do robienia przetworów na zimę, jak i do bezpośredniej konsumpcji. Są pełne cennych składników odżywczych, a przy tym lekkostrawne i mało kaloryczne. W sklepach ogrodniczych znajdziemy odmiany wiosenne i jesienne, nie tylko w wersji czerwonej, ale i żółtej czy czarnej. Jak należy dbać o maliny?
Maliny – tak należy o nie dbać
Właściwie pielęgnowane maliny będą obficie owocować przez wiele lat, a ich soczystymi owocami będzie zajadać się cała rodzina! Co trzeba wiedzieć o uprawie malin?
Maliny lubią ciepłe i słoneczne stanowiska, osłonięte od wiatru. Idealnym miejscem będzie rabatka przy ogrodzeniu czy teren blisko budynku od strony zachodniej lub południowej.
Maliny dobrze czują się na przepuszczalnych, lekkich, wilgotnych i żyznych glebach. Ich pH powinno być lekko kwaśne. Gleby piaskowe i gliniaste nie nadają się do uprawy malin.
Maliny pobierają spore ilości wody, szczególnie podczas owocowania, dlatego należy je często podlewać. Wiele osób decyduje się na codzienne podlewanie kropelkowe – delikatne, lecz regularne.
Maliny potrzebują do wzrostu dużej ilości składników odżywczych, dlatego należy je regularnie nawozić. W zależności od odmiany zwykle robi się to wiosną lub jesienią, rzadziej latem. Jeszcze przed zasadzeniem krzewów można zasilić ziemię obornikiem.
Maliny należy corocznie przycinać (zwykle po owocowaniu), by zapewnić ich odpowiedni pokrój, zagęszczenie i wzrost.
Krzewy malin są bardzo wysokie, więc warto stosować zabezpieczenia lub podpory, by rośliny nie uginały się pod swoim ciężarem.
Trick na owocowanie malin
Marzec i kwiecień to idealne miesiące na to, by zadbać kompleksowo o krzewy malinowe. Dzięki temu pobudzimy ich wzrost, a do tego zwiększymy owocowanie do tego stopnia, że nie nadążymy za zbieraniem plonów w sezonie! Poznaj trick na owocowanie malin – szczegóły w naszej galerii.
