
MSZ ostrzega przed podróżami do Etiopii.
W związku z napiętą sytuacją polityczną Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami do Etiopii.
W Etiopii utrzymuje się ryzyko wystąpienia lokalnych protestów, które niejednokrotnie przybierają formę grabieży i aktów wandalizmu. Podróżując po kraju należy liczyć się z możliwością eskalacji konfliktów pomiędzy poszczególnymi grupami etnicznymi, co może ograniczać możliwości przejazdu i poruszania się.
Z uwagi na wysoki poziom zagrożenia MSZ odradza podróże do:
► obszarów przygranicznych z Erytreą, Sudanem, Sudanem Południowym i Kenią;
► pogranicza pomiędzy stanami Oromia i Somali, w szczególności miast Dire Dawa, Harar, Jijga i
► regionu Somali, a w szczególności obszarów położonych w pobliżu granicy z Somalią (w tym z Puntlandem);
► regionu Gambela.
Przy podróżach po pustyni Danakilskiej należy zawsze korzystać z lokalnych przewodników.
Polskim obywatelom przebywającym w Etiopii zaleca się, w miarę możliwości, pobyt w dużych miastach, a w przypadku konieczności podróży – korzystanie z transportu lotniczego lub pozostawanie na głównych szlakach komunikacyjnych. MSZ rekomenduje unikanie wszelkich zgromadzeń publicznych oraz nieutrwalanie na jakichkolwiek nośnikach protestów lub działań lokalnych służb.

MSZ ostrzega przed podróżami do Mozambiku.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do prowincji Cabo Delgado na północy Mozambiku. W Cabo Delgado dochodzić może do ataków na wsie, ośrodki rządowe i inne obiekty ze strony grup powiązanych z islamskim ekstremizmem.

MSZ ostrzega przed podróżami do Kamerunu.
W regionach Extreme-Nord, Nord i częściowo Adamawa na północy Kamerunu, w szczególności wzdłuż granic z Nigerią i Czadem, występuje bardzo wysokie zagrożenie zamachami terrorystycznymi i porwaniami obcokrajowców. Mogą tam mieć miejsce operacje sił zbrojnych przeciwko tzw. Boko Haram.
Na wschodzie kraju, w leżących wzdłuż granicy z Republiką Środkowoafrykańską departamentach Mbere, Lom-Et-Djerem, Kadei oraz Boumba- Et-Ngoko ogólny poziom zagrożenia bezpieczeństwa jest wysoki ze względu na niestabilną sytuację w RŚA. Dochodzić tam może ataków uzbrojonych grup, napadów rabunkowych i porwań obcokrajowców.
Na zachodzie, w anglojęzycznych regionach Nord-Ouest i Sud-Ouest, a w szczególności w leżących wzdłuż granicy z Nigerią departamentach Manyu i Ndian, sytuacja bezpieczeństwa ulega pogorszeniu. Mogą tam mieć miejsce operacje sił zbrojnych przeciwko uzbrojonym grupom separatystów. Dochodzić może do zatrzymań cywilów, w tym cudzoziemców, a także demonstracji i zamieszek.
Dodatkowo, w rejonie półwyspu Bakassi, przy granicy z Nigerią, występuje bardzo wysokie zagrożenie piractwem morskim i napadami rabunkowymi.
Na pozostałym obszarze Kamerunu, w tym w głównych miastach, Jaunde i Duala, MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności ze względu na m.in. zagrożenie terroryzmem i napadami rabunkowymi.

MSZ ostrzega przed podróżami do Nikaragui.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami do Nikaragui w związku z powszechnymi, antyrządowymi manifestacjami. MSZ stanowczo odradza uczestnictwo obywateli RP w jakichkolwiek demonstracjach – udział obcokrajowców w protestach jest w Nikaragui nielegalny. Podróżni powinni także uwzględnić, że w związku z zaistniałą sytuacją możliwe są czasowe wyłączenia z ruchu ulic lub większych obszarów miast oraz mogą wystąpić problemy z łącznością komórkową i dostępem do internetu.
Osobom przebywającym na miejscu zalecamy bezwzględne stosowanie się do poleceń sił porządkowych oraz śledzenie bieżących komunikatów o sytuacji bezpieczeństwa.
Ze względu na brak polskiej placówki dyplomatycznej w Nikaragui możliwości udzielania pomocy konsularnej są bardzo ograniczone. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy uprawnieni są do otrzymania pomocy konsularnej od państw członkowskich posiadających w danym kraju placówkę na zasadach i w zakresie przewidzianym dla obywateli tego państwa.