
Fitonia
To niewielka, ale bardzo dekoracyjna roślina. Jej charakterystyczną cechą jest kolorowe unerwienie liści, które wyglądają jak pokryte białą, różową, czerwoną lub żółtawą siateczką. Roślinę trzeba ustawić w miejscu, gdzie dociera rozproszone światło oraz zadbać o regularne podlewanie. Fitonia lubi ciepłe i wilgotne powietrze, dlatego świetnie nadaje się do modnych kompozycji w szklanych słojach.

Koleusy
Koleusy zwane też pokrzywką brazylijską to jedne z najbardziej kolorowych roślin ozdobnych. Ich liści mają przeróżne kolory i wzory, mogą mieć też różne kształty. Koleusy można uprawiać w domu, ale też na balkonie i w ogrodzie (choć nie przezimują na zewnątrz). Można z nich tworzyć przeróżne kompozycje. Najlepiej rosną w jasnych miejscach, trzeba też zadbać o to, żeby ziemia była wilgotna. Koleusy nie są zbyt długowieczne, ale bardzo łatwo je rozmnożyć i mieć „nową” roślinę – wystarczy ściąć pęd i włożyć do wody, aż wypuści korzonki, a następnie posadzić do doniczki.

Nolina wygięta (beukarnea)
Ta roślina jest też nazywana nogą słonia ze względu na charakterystyczny kształt łodygi. Przypomina ona rozdęty pieniek, z którego wyrasta pióropusz liści. Rośnie powoli, ale wygląda dekoracyjnie. Nolina lubi słońce, nie znosi za to nadmiaru wody (magazynuje ją w „pniu”, dlatego nie należy jej zbyt często podlewać).

Paproć nefrolepis
Nefrolepis to jeden z najpopularniejszych gatunków paproci doniczkowej. Tworzy dość długie podwójnie pierzaste liście. Doskonale nadaje się do wiszących doniczek. Te paprocie nie potrzebują dużo światła (nie znoszą bezpośredniego słońca), lubią wilgotną ziemię i powietrze (warto je zraszać). Dobrze jest je sadzić w podłożu dla paproci, ziemię można też zmieszać z fusami z herbaty lub kawy.