Wstrzymanie dostaw nie będzie mieć zatem wpływu na zaopatrzenie polskich odbiorców w produkty spółki, w tym benzynę i olej napędowy – uspokaja PKN Orlen.
Od początku lutego, po wygaśnięciu kontraktu z firmą Rosnieft, dostawy rosyjskiej ropy pokrywały tylko około 10 proc. zapotrzebowania Orlenu na ten surowiec. Były to wyłącznie dostawy rurociągowe, na które nie zostały wprowadzone międzynarodowe sankcje.
Spółka zrezygnowała ze sprowadzania ropy naftowej drogą morską oraz gotowych paliw z Rosji już od początku wojny na Ukrainie, czyli znacząco wcześniej, niż wprowadzono embarga unijne na tego typu dostawy.
Skąd PKN Orlen importuje ropę?
Obecnie portfel importowy PKN Orlen opiera się na dostawach ropy pochodzącej z Morza Północnego, Afryki Zachodniej, basenu Morza Śródziemnego, a także Zatoki Perskiej i Meksykańskiej.
Ważnym partnerem koncernu jest Saudi Aramco, z którym PKN Orlen zawarł w 2022 roku strategiczny kontrakt na dostawy ropy naftowej - podkreśliła spółka.
Do kwestii dostaw ropy i aktualnej sytuacji PKN Orlen odniesie się we wtorek, podczas konferencji, na której będzie prezentowana zaktualizowana strategia spółki.
Orlen ma obowiązujący do końca przyszłego kontrakt na dostawy ropy z rosyjską firmą Tatnieft.
Inwestycje grupy PKN Orlen
