
22 czerwca 1939 roku bydgoski Sąd Wojewódzki skazał na karę roku pozbawienia wolności Franciszka D., który z powodu niezgody rodziców jego wybranki, Heleny K. na małżeństwo tej pary, nakłonił Helenę do wspólnego samobójstwa. Dziewczyna zastrzeliła się pierwsza, a na odgłos wystrzału interweniujący sąsiedzi uniemożliwili popełnienie samobójstwa Franciszkowi.

22 czerwca 1656 roku w nocy mieszczanie bydgoscy urządzili zbrojne powstanie skierowane przeciwko stacjonującej w mieści załodze szwedzkiej. Udało się opanować zamek i otworzyć wrota miasta oddziałom pod komendą Stefana Czarnieckiego oraz wojewody pomorskiego Jakuba Weyhera. Na wieść o tym do Bydgoszczy zbliżyły się oddziały szwedzkie, na skutek czego Polacy opuścili na powrót miasto.

22 czerwca 1975 roku w wędrówkę pieszą dookoła Polski wyruszył samotnie 80-letni bydgoszczanin Karol Wieczorek. Jego jedynym towarzyszem był osiołek Emir. Wędrówka zaplanowana była na 4 lata.

22 czerwca 1976 roku na stadionie Zawiszy odbył się lekkoatletyczny mityng o Grand Prix Brdy i Memoriał Janusza Kusocińskiego, sprawdzian polskich sportowców przed startem na igrzyskach w Montrealu. Padł jeden rekord świata (Irena Szewińska na 400 m – 49,75 sek) i pięć rekordów Polski (Piotr Bielczyk w rzucie oszczepem, Jacek Wszoła w skoku wzwyż, Danuta Rosani i Stanisław Wołodko w rzucie dyskiem oraz Grażyna Rabsztyn w biegu 100 m ppł.).