Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Roczny urlop rodzicielski. Ilu bydgoszczan go wybrało?

Katarzyna Słomska
Według danych ZUS na rocznym urlopie jest 100 tysięcy Polaków, głównie matek (98,5 procent)
Według danych ZUS na rocznym urlopie jest 100 tysięcy Polaków, głównie matek (98,5 procent) Thinkstock
Już prawie nikt nie decyduje się na krótszą opiekę nad dzieckiem. „Express” sprawdził, ile osób w Bydgoszczy korzysta z urlopu rodzicielskiego.

Prawo do nowego, trwającego rok tzw. urlopu rodzicielskiego (na który składa się urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski) matki i ojcowie uzyskali w połowie ubiegłego roku.
[break]

W większości mamy

W naszym mieście na prawie trzy tysiące osób opiekujących się dzieckiem i odbierających z tego tytułu świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jedynie niecałe 30 zdecydowało się na krótszy urlop. Tym samym nasze miasto wpisuje się w ogólnopolską tendencję. Według danych ZUS na rocznym urlopie jest 100 tysięcy Polaków, głównie matek (98,5 procent).

- Jestem w szóstym miesiącu ciąży, ale od początku wiedziałam, że zdecyduję się na roczny urlop - mówi pani Daria, mieszkanka Bydgoszczy. - Przede wszystkim bezcenne są te dodatkowe miesiące spędzone z dzieckiem. Nie wyobrażam sobie żebym miała zostawić mojego półrocznego maluszka. Uważam, że im więcej czasu dziecko spędzi z matką, tym lepiej dla jego rozwoju.

Pani Daria mówi, że pracodawcę od razu poinformowała o swojej decyzji. - Myślę, że postawiłam firmę, w której pracuję, w jasnej sytuacji. Od razu wiadomo, jak długo nie będzie mnie w pracy, można znaleźć osobę, która mnie zastąpi i można z nią podpisać umowę na określony czas - dodaje bydgoszczanka.

- Ostatnią, także ważną kwestią, są finanse. Moim zdaniem, bardziej opłacalne jest zdecydowanie się od razu na dłuższą opiekę nad dzieckiem.
- Jeśli od razu zadeklarujemy, że bezpośrednio po urlopie macierzyńskim chcemy skorzystać z urlopu rodzicielskiego, przysługuje nam zasiłek w wysokości 80 procent naszej podstawy - informuje Alina Szałkowska, rzeczniczka bydgoskiego ZUS. - Jeśli natomiast decyzję o urlopie podejmujemy później, to na macierzyńskim możemy liczyć na 100 procent podstawy, a później na rodzicielskim urlopie na 60 procent.
Elżbieta Kasprzak z Instytutu Psychologii UKW podkreśla, że roczny urlop wiąże się nie tylko z korzyściami. - Każdy moment spędzony z rodzicami niesie dla dziecka korzyści rozwojowe i wychowawcze. Macierzyństwo zajmuje znaczącą część naszego życia, ale nie możemy zapominać o innych aspektach - mówi dr Elżbieta Kasprzak.
Żeby nie wypaść z obiegu
Niestety, dla niektórych mam roczny urlop rodzicielski będzie się wiązał z problemami związanymi z powrotem na rynek pracy. Przez ten czas nie mamy kontaktu z osobami z pracy. Wymagania związane z danymi zawodami szybko się zmieniają, a na rynku pracy, jak wiemy, panuje duża zmienność.
Psycholog zwraca również uwagę, że przez tak długi okres wyzbywamy się pewnych nawyków, związanych z byciem pracownikiem. Trzeba również nauczyć się godzenia wielu ról, organizacji dnia - dodaje Elżbieta Kasprzak
- Nie zapominajmy, że urlop rodzicielski to także czas dla nas, matek i ojców. To chwila na to, by zastanowić się nad swoim życiem zawodowym, być może przebranżowić się, uczestniczyć w szkoleniach czy kursach - mówi Julia Jankowska, członek zarządu Stowarzyszenia Matki Pierwszego Kwartału. - Niedobrze, gdy rodzic na czas opieki nad dzieckiem zamyka się na świat, wtedy rzeczywiście po tym roku może okazać się, że sporo go ominęło.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!