https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowy falstart sztafety

Jarosław Hejenkowski
Ta dyscyplina dopiero raczkuje, ale wyniki już są. To srebrny medal inowrocławianina na międzynarodowych zawodach oraz sztafeta, która pobiła rekord świata, ale została zdyskwalifikowana.

Ta dyscyplina dopiero raczkuje, ale wyniki już są. To srebrny medal inowrocławianina na międzynarodowych zawodach oraz sztafeta, która pobiła rekord świata, ale została zdyskwalifikowana.

<!** Image 2 align=none alt="Image 168199" sub="Humory dopisywały pływakom po zdobyciu srebra przez Łukasza Matłokę, ale później siadły po dyskwalifikacji sztafety Fot. Nadesłane">Drużyna Delfina w składzie: Tomasz Kosmalski, Łukasz Matłoka, Michał Guba i Michał Pieczara walczyła o medale w pierwszej rundzie Pucharu Świata. Zawody odbywały się w węgierskim Hajduszoboszlo.

Łukasz Matłoka zdobył drugie miejsce na 50 metrów. Nasza sztafeta 4x50 m była najlepsza, pobiła nawet rekord świata, ale została zdyskwalifikowana w związku z falstartem.

<!** reklama>Takie wyniki to bardzo dobry prognostyk, bo pływanie w płetwach w Inowrocławiu dopiero raczkuje. Delfin licencję uzyskał bowiem w ubiegłym roku.

- Postanowiliśmy o wprowadzeniu takiego szkolenia w klubie, bo dzieci i młodzież coraz chętniej pływają w płetwach. Taki sport dostarcza im nowych doznań związanych z prędkością w wodzie. Szkolenie w płetwach prowadzimy równolegle do szkolenia w pływaniu. W młodszej grupie szkoleniowej płetwy to frajda dla dzieciaków, dla starszych to metoda na przedłużenie swojej aktywności w sporcie wyczynowym - przyznaje trener kujawskich pływaków, Jarosław Molenda.

<!** Image 3 align=right alt="Image 168199" >Oprócz dobrych wyników na Węgrzech, Delfin ma też inne sukcesy. Adam Guba ma na koncie brązowy medal mistrzostw Polski na 200 metrów w płetwach pojedynczych.

Inowrocławscy pływacy przygotowują się obecnie do pozostałych rund Pucharu Świata. Najbliższe takie zawody odbędą się w połowie kwietnia w Szczecinie na nowej olimpijskiej pływalni 50-metrowej.

- Liczymy, że nasi „fajterzy” pokażą, co potrafią i będziemy się cieszyć z osiągniętych wyników - mówi Jarosław Molenda.

Pływanie w płetwach jest jeszcze ciągle dyscypliną mało znaną w Polsce, ale bardzo lubimy tak pływać ze względu na uzyskiwaną dzięki nim prędkościom. Pomysł zastosowania płetw mających ułatwić poruszanie się w wodzie nie jest nowy.

<!** Image 4 align=right alt="Image 168199" >Znany był już Babilończykom i Fenicjanom, jak tego dowodzą zachowane z tych czasów malowidła i płaskorzeźby. Płetwy były wtedy traktowane jako sprzęt dodatkowy zwiększający skuteczność połowów, a wykonane były z liści palmowych.

Płetwy przyczyniły się do powstania nowych dyscyplin sportowych takich jak: pływanie w płetwach, orientacja podwodna, rugby podwodne i hokej, a co za tym idzie nowych technik pływania. Stały się również niezbędnym elementem nowoczesnego rynsztunku nurkowego.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski