https://expressbydgoski.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Pstrąg potokowy jest na Piaskach

Przemysław Peszek
We wtorek 3 maja spinningując na górskim odcinku Brdy w bydgoskiej dzielnicy Piaski Zdzisław Krupecki złowił o godzinie 11.30, po 10-minutowym holu, 2,3 kg pstrąga potokowego.

We wtorek 3 maja spinningując na górskim odcinku Brdy w bydgoskiej dzielnicy Piaski Zdzisław Krupecki złowił o godzinie 11.30, po 10-minutowym holu, 2,3 kg pstrąga potokowego.

<!** Image 2 align=right alt="Image 2884" >Norma srebrnego medalu PZW została przekroczona o 0,3 kg, ryba miała długość 60 cm. Za skuteczną przynętę posłużył 7 cm wobler własnej produkcji - srebrny z fioletowym grzbietem. Oprócz tego w skład zestawu wchodziło wędzisko 2,4 m DAM Twin Carbo Trout - c.w. 6-25g, kołowrotek ABU Garcia Cardinal C4 i żyłka 0,22 Jaxon Galaxy. Tego dnia było pochmurno, wiał lekki chłodny wiatr, a temperatura powietrza wynosiła 13 stopni. Za ten wyczyn przyznajemy 153,3 punkty konkursowe.

Kula wodna

Z dużym zainteresowaniem przeczytałem w „Wiadomościach Wędkarskich” artykuł Pawła Oglęckiego, dotyczący zapomnianego ostatnimi laty zestawu, jakim jest kula wodna. Jest to specyficzny rodzaj spławika, w którym obciążenie stanowi woda wlana do środka poprzez jeden z dwóch otworów. Poziom napełnienia regulujemy w zależności od potrzeb, po czym zatykamy otwór. Otrzymujemy ciężki, a jednocześnie mało widoczny i swobodnie unoszący się na powierzchni pływak, którego funkcją jest nie tyle wskazywanie brań, co umożliwienie wyrzucenia lekkiej przynęty na dużą odległość w trudnych warunkach terenowych.

Kula wodna wyposażona jest w uszka do przewlekania żyłki. Zalecane jest klasyczne mocowanie przelotowe, z gumowym stoperem jako ogranicznikiem. Alternatywą jest doczepianie przynęty na bocznym troku, gdzie kula stanowi wtedy zakończenie zestawu. Przypon powinien mieć około 0,8-1,5 metra długości i być wykonany z miękkiej, jak najmniej widocznej, ale wytrzymałej, jasnej żyłki. Jeżeli chcemy łowić klenie lub jazie nie ma sensu ograniczać grubość żyłki poniżej 0,12 mm średnicy. Należy pamiętać, że ryby te zbierają gwałtownie przynętę z powierzchni wody i błyskawicznie nurkują.

Rozmiary haczyka dobieramy w zależności od stosowanej przynęty. Wyjątkowo skuteczne są pasikoniki. Skuteczne są też inne owady - dorosłe chruściki, muchówki, małe ćmy oraz stonki. Należy pamiętać, że kuli wodnej nie wolno używać na wodach pstrągowych. Po zarzuceniu zestawu musimy przez cały czas kontrolować napięcie żyłki, aby nie dopuścić do smużenia kuli o wodę. Nie podajemy przynęt „pod nos” ryb, lecz pozwalamy spłynąć w naturalny sposób na ich stanowisko. Jeśli nie było brania, nie ściągamy natychmiast zestawu, lecz pozwalamy spłynąć łukiem do brzegu i bardzo ostrożnie zwijamy. Jest to metoda równie pasjonująca, co łowienie na suchą muchę.

Wakacyjny konkurs trwa

Restauracja KFC mieszcząca się przy al. Jana Pawła II 123 w Bydgoszczy oraz rubryka „Ryba Sezonu” organizują dla dzieci i młodzieży, przez okres wakacji, III edycję konkursu fotograficznego „Z wędką nad wodą”. Tematyka jest szeroka. Mogą to być złowione ryby, łowienie ryb z rodzicami, wędkarskie pejzaże itd. Z wywołanym zdjęciem należy zgłosić się do restauracji KFC, gdzie na młodych wędkarzy przez całe wakacje będą czekały niespodzianki. Z kolei na początku roku szkolnego podsumujemy nasz konkurs i ogłosimy tryumfatorów. A jest o co rywalizować: sprzęt wędkarski, bezpłatne zaproszenia do restauracji KFC i gadżety KFC. Szczegółowe informacje można też uzyskać pod numerem telefonu 348-40-90.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski