
Polska muzyka grana na cztery ręce przez Pianoduo Artists
Pianoduo Artists, czyli pianistki Joanna Derenda-Łukasik i Marzena Buchwald w niedzielę (23 sierpnia) w godzinach od 14.00 do 17.00 w Pałacu Nowym w Ostromecku dzieła polskich kompozytorów jak Zygmunta Noskowskiego, Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki zagrają na cztery ręce.
Tak, jak uczyniły to, nagrywając unikatową płytę. Artystki bowiem po raz pierwszy w historii wykonały dzieła polskiej muzyki, rejestrując grę na odrestaurowanym fortepianie Zygmunta Noskowskiego z ostromeckiej Kolekcji Zabytkowych Fortepianów im. Andrzeja Szwalbego.
Podczas koncertu melomani mogą nie tylko delektować się muzyką, rozbrzmiewającą w pałacowych wnętrzach, jak i ogrodzie, ale mają także okazję nabyć w promocyjnej cenie płyty zarówno z utworami Noskowskiego, jak i utworami na dwa fortepiany Romana Maciejewskiego (dzieło „Pianoduo concertante” na podstawie rękopisów kompozytora! ) - oba krążki nagrane na zabytkowym fortepianie.
Na koncert wstęp wolny.

Ostatnie rytmy wakacji na bębnach djembe i dundun w Ostromecku
W sobotę (22 sierpnia) to już ostatnie wakacyjne spotkanie z bębnami i rytmem afrykańskim w ramach dobrze znanego już nie tylko bydgoszczanom cyklu „Djembe na salonach”, prowadzonego przez Piotra Schuttę.
Pogoda sprzyja, zatem w gościnnym i pięknym parku pałacowym w Ostromecku, z zachowaniem wszystkich rygorów bezpieczeństwa obowiązujących w okresie zagrożenia epidemiologicznego, bezpłatne warsztaty odbędą się w dwóch grupach - o godz. 12.00 i 13.45. W każdej mogą uczestniczyć zarówno początkujący bębniarze, jak i osoby, którzy dotkną bębna po raz pierwszy w życiu. Warsztaty przeznaczone są dla osób dorosłych, młodzieży oraz dzieci powyżej 10. roku życia. Bębny djembe i dundun są zapewnione na miejcu. Obowiązują zapisy mailowe: [email protected]. Osoby mające własne instrumenty, nie muszą się zapisywać.

Najkrótszą drogą przez Śródmieście? Spacer badawczy
Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy w sobotnie (22 sierpnia) południe zaprasza na pierwszy w tym roku spacer badawczy, podczas którego przybliżone zostaną najciekawsze i zarazem mało znane miejsc Śródmieścia. Będzie też okazja poznać miejskie skróty i zastanowić się, jak wąsko to jest za wąsko? Zbiórka o 12.00 przed Dworcem PKP Bydgoszcz Główna (wiata z info-kioskiem).
Kolejne spacery badawcze ze Stowarzyszeniem Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy:
Piesi przy nowych inwestycjach (26.08. godz.16.00) – to będzie okazja, by wspólnie zastanowić się: Jaka jest alternatywa dla Trasy Uniwersyteckiej? Jaka jest najkrótsza trasa piesza? Kiedy ostatnio przekraczaliśmy skarpę pieszo? Zbiórka na skrzyżowaniu ul. Glinki/Magnuszewska.
Najpiękniejsza ulica Bydgoszczy (5.09. godz. 12.00) – chodzi o ulicę Gdańską - czy zaprasza ona do spacerowania? Co możemy zrobić, aby Gdańska była przyjaźniejsza dla pieszych? Zbiórka na początku Gdańskiej/Śniadeckich.
Na wszystkie spacery obowiązują zapisy TUTAJ