Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prosimy was, nie mówcie już więcej po niemiecku! [Kalendarium bydgoskie, 4 lutego]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 4 lutego. [Kalendarium bydgoskie].

4 lutego 1915 roku w Bydgoszczy ogłoszono, w związku z wielkimi stratami osobowymi na froncie I wojny światowej ponoszonymi przez armię niemiecką, obowiązek stawienia się do poboru mieszkańców miasta urodzonych w latach 1882-1895.

4 lutego 1920 roku „Dziennik Bydgoski” wezwał polskich mieszkańców Bydgoszczy, aby w miejscach publicznych, na ulicach i w tramwajach rozmawiali od tej pory wyłącznie po polsku i nie używali języka niemieckiego, do czego byli przez ostatnie dziesięciolecia zmuszani.

4 lutego 1928 roku w Bydgoszczy policja aresztowała przybyłego tutaj z Warszawy na wiec socjalistów jednego z czołowych działaczy PPS, Bolesława Drobnera.

4 lutego 1934 roku zmarł w wieku 76 lat doktor Jan Biziel, honorowy obywatel miasta, pierwszy przewodniczący Rady Miejskiej Bydgoszczy.

4 lutego 1941 roku do Generalnego Gubernatorstwa poprzez obóz przejściowy w Potulicach skierowano 524 wysiedlonych polskich mieszkańców Bydgoszczy.

4 lutego 1950 roku doszło do dwóch zdarzeń z udziałem tramwajów na ul. Chodkiewicza w Bydgoszczy. Najpierw, rano, motorniczy „czwórki” nie zaczekał na mijance na wolny tor, tylko ruszył do przodu i zderzył się czołowo z tramwajem linii 2. Po południu pod inną „czwórkę” rzucił się mężczyzna, który chciał w ten sposób popełnić samobójstwo.

4 lutego 1953 roku rozpoczęło się w Bydgoszczy w komendach Milicji Obywatelskiej wydawanie nowych, książeczkowych dowodów osobistych. Dokumenty odbierać trzeba było osobiście, po otrzymaniu zawiadomienia i opłaceniu kosztów wydania w kwocie 8 zł. Ta forma dokumentu tożsamości dotrwała do połowy lat 90. XX wieku.

4 lutego 1961 roku Sąd Wojewódzki w Bydgoszczy po procesie uniewinnił znanego żużlowca Polonii, oskarżonego o spowodowanie wypadku drogowego pod Włocławkiem, w którym zginęły dwie osoby.

4 lutego 1962 roku na taflę Torbydu wyjechała pierwsza „rolba”, maszyna do czyszczenia lodu, wykonana przez ślusarza-mechanika Feliksa Zaworskiego, nazwana wówczas heblarką. Dzięki urządzeniu znacznie poprawiła się jakość lodu na Torbydzie, a maszyna była w użyciu przez kilka lat, póki nie sprowadzono oryginalnej szwajcarskiej rolby.

4 lutego 1967 roku podczas koncertów karnawałowych w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy z orkiestrą pod dyrekcją Henryka Debicha wystąpili Ewa Demarczyk i Tadeusz Woźniakowski.

4 lutego 1970 roku na skutek gwałtownej odwilży i roztopów niektóre ulice Bydgoszczy zamieniły się w jeziora. Pod wiaduktem na ul. Grunwaldzkiej stojąca woda miała 60 cm wysokości, nieprzejezdne były m.in. skrzyżowanie Saperów i Ludowikowo, Al. Powstańców Wlkp., Jackowskiego, Brzozowa.

4 lutego 1972 roku w Filharmonii Pomorskiej z recitalem wystąpił wybitny amerykański pianista Edward Auer, laureat V nagrody podczas Konkursu Chopinowskiego w 1965 roku.

4 lutego 1975 roku na rynku pojawiła się pierwsza partia nowego produktu bydgoskiej „Eltry” – pierwszego polskiego kalkulatora K-741, urządzenia zbudowanego na obwodach scalonych. Wykonywał on cztery podstawowe działania matematyczne. Jak podkreślano, jego zaletą było bezszmerowe działanie oraz niewielkie rozmiary, czyli... 16,7 na 10,6 cm.

4 lutego 1980 roku po południu wybuchł pożar w kamienicy nr 20 przy Starym Rynku, gdzie mieścił się popularny sklep „Pewexu” i Bank PeKaO. Po dwóch godzinach ogień ugaszono. Straty były znaczne.

4 lutego 1985 roku otwarty został pierwszy w Bydgoszczy specjalistyczny sklep z popularnymi spodniami – dżinsami, mieszczący się przy ul. Podgórnej 26 i działający pod patronatem polonijnej firmy „Aramis”.

4 lutego 2008 roku zmarł w wieku 37 lat Sebastian Malinowski, nauczyciel historii w LO nr 3, pomysłodawca i organizator dwóch muzeów - Kanału Bydgoskiego i Wolności i Solidarności, współzałożyciel Bractwa Inflanckiego, członek licznych towarzystw i stowarzyszeń. Spoczywa na cmentarzu Starofarnym przy ul. Grunwaldzkiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera