W dziedzinie sportu sankcjami Ukrainy zostali objęci była lekkoatletka, skoczkini o tyczce, dwukrotna złota medalistka olimpijska (2004 i 2008), trzykrotna mistrzyni świata, 40-letnia Jelena Isinbajewa, zwana „Carycą Tyczki”, były pływak, czterokrotny złoty medalista olimpijski, 51-letni Aleksander Popow, honorowy przewodniczący Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego (ROC) i członew Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), 88-letni Witalij Smirnow, a także prezes Rosyjskiej Federacji Tenisowej (FTR), 74-letni Szamil Tarpiszczew. Ograniczenia wprowadzono na okres 50 lat.
Restrykcje obejmują zakaz wjazdu na Ukrainę, blokadę aktywów oraz zakaz wycofania kapitału z Ukrainy.
Sankcje Ukrainy nalożone wcześniej na rosyjskich sportowców
Rada Najwyższa Ukrainy 13 grudnia ubiegłego roku nałożyła sankcje na 56 rosyjskich sportowców – wśród nich gimnastyczki Arinę i Dinę Awerinę, Alinę Kabajewą, Darię Dmitrijewą; łyżwiarzy figurowych Kamiłę Walijewą, Anastasię Miszinę, Wiktorię Sinitsinę, Adelinę Sotnikową, Jewgenię Tarasową; szachistę Siergieja Kariakina; narciarzy Aleksandra Bolszunowa, Aleksandra Legkowa, Jegora Sorina; piłkarzy nożnych Romana Szirokowa i Dmitrija Tarasowa.
Koalicja 35 państw a MKOl w sprawie startu Rosjan na igrzyskach
Pod koniec lutego 2022 roku w wyniku inwazji na Ukrainę, MKOl zwrócił się do międzynarodowych federacji sportowych z zaleceniem nie dopuszczania do udziału w jakichkolwiek zawodach rosyjskich i białoruskich sportowców. Po niemal roku 25 stycznia 2023 MKOl ogłosił, że rozważa możliwość dopuszczenia rosyjskich i białoruskich sportowców, którzy nie wyrazili poparcia wojny na Ukrainie, do międzynarodowych zawodów w statusie neutralnym.
W odpowiedzi na sugestię MKOl 10 lutego koalicja 35 krajów, w tym Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Australia i Polska, uzgodniła na konferencji internetowej żądanie zawieszenia Rosjan i Białrusinów w igrzyskach olimpijskich 2024 w Paryżu. Niekóre państwa zachodnie domagały się od MKOl wyjaśnień w celu ustalenia neutralnego dla Rosjan statusu.
