Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premier nocował w hotelu "Pod Orłem". Kalendarium bydgoskie na 20 października:

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Google Maps
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 20 października [kalendarium "Expressu].

20 października 1576 roku król Stefan Batory przebywający w Toruniu wystawił dokument potwierdzający przywilej Zygmunta Augusta dla cechu rzeźników bydgoskich i precyzujący szereg artykułów dotyczących działalności tego bractwa.

20 października 1777 roku pruska Deputacja Kameralna w Bydgoszczy powiadomiła króla Fryderyka II Wielkiego, że w celu umocnienia brzegów Brdy i dla ochrony miasta przed powodziami należy zbudować bulwar. Projekt przewidywał budowę umocnień długości 260 stóp i 10-12 stóp wysokości w stosunku do poziomu wody. Do budowy użyto m.in. cegły pozostałej z zamku bydgoskiego.

20 października 1794 roku do Bydgoszczy, z której wycofały się wcześniej wojska powstańcze pod dowództwem gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, wkroczyły wojska pruskie pod dowództwem gen. Hinrichsa.

20 października 1920 roku Zarząd Miasta Bydgoszczy zdecydował, by zbiory muzealne gromadzone w kościele Klarysek od 1880 roku przenieść do gmachu po byłym Ostbanku przy ul. Marszałka Focha, Zbiorami zaopiekowali się ks. Jan Klein i Stanisław Łabendziński.

20 października 1928 roku przejazdem w drodze z Warszawy do Poznania zatrzymał się w Bydgoszczy premier Kazimierz Bartel. Witał go wojewoda poznański Borkowski. Gość zatrzymał się w hotelu „Pod Orłem”, a po wypoczynku udał się statkiem do Brdyujścia i fabryki „Karbid Wielkopolski”, skąd wyruszył do Poznania.

Tak zmienia się nasza Bydgoszcz. Zapraszamy w krótką podróż po mieście na zdjęciach sprzed wielu lat. Porównujemy je za aktualnymi fotografiami. Zaglądamy na dworzec, który na przestrzeni lat zmieniał się wielokrotnie. Udajemy się też w miejsce, w którym kiedyś był Kanał Bydgoski, a teraz jeżdżą auta i tramwaje...➤ Więcej zdjęć na następnych stronach ➤

Bydgoszcz na starych zdjęciach. Zobacz porównanie [galeria]

20 października 1946 roku rozpoczęto przenoszenie do Bydgoszczy z Koszalina siedziby dowództwa Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Funkcjonowało ono tutaj aż do likwidacji okręgu w roku 2011.

20 października 1990 roku powstało w Bydgoszczy Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych z tymczasową siedzibą w Młodzieżowym Domu Kultury na Błoniu. Trzyletnie studia przygotowywały nauczycieli języków niemieckiego, angielskiego i francuskiego. Potem siedziba kolegium została przeniesiona na ul. Dworcową, gdzie funkcjonowało do swojej likwidacji.

20 października 1992 roku po kilku latach prac oddano do użytku bardzo oczekiwaną nową arterię komunikacyjną w Bydgoszczy – jednokierunkową jezdnię ul. Niziny od ul. Glinki do ronda Toruńskiego.

20 października 1995 roku do Bydgoszczy przyjechał prezydent RP Lech Wałęsa. Na zamkniętym spotkaniu rozmawiał ze związkowcami z bydgoskiego regionu NSZZ „Solidarność”.

20 października 1996 roku po raz pierwszy w Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy wręczono tytuł doktora honoris causa, który otrzymał pracownik uczelni, prof. Zenon Grabarczyk.

20 października 2000 roku po czterech latach budowy oddano do użytku kolejną przeprawę przez Brdę – most Kazimierza Wielkiego.

20 października 2003 roku samobójczą śmiercią zginał 49-letni Krzysztof Gotowski, znany w mieście przedsiębiorca, czołowy działacz bydgoskiej „Solidarności” z lat 1980-81.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera