
Dyplomy i kwalifikacje zawodowe
Po wyjeździe za granicę może okazać się, że pracodawca nie honoruje dyplomu uzyskanego przez ciebie w Polsce. Może również zakwestionować kwalifikacje zawodowe, które zdobyłeś w kraju. Dlatego jeszcze przed wyjazdem sprawdź, jak poświadczyć swoje kompetencje za granicą. Przydatne mogą się okazać odpisy dyplomów w języku angielskim.

Lokalne przepisy
Przed wyjazdem za granicę nie zaszkodzi zasięgnąć informacji na temat miejscowej kultury i obyczajów. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych nieporozumień, a nawet sporów.
Dobrze jest również poczytać na temat lokalnych przepisów. Palaczy mogą zainteresować obostrzenia dotyczące palenia w miejscu publicznym, a rowerzystów i kierowców - zasady uczestnictwa w ruchu drogowym. Warto również sprawdzić, czy kraj wprowadził zakaz handlu w niedziele, w jakich godzinach zwyczajowo są czynne sklepy i z jakich gniazdek elektrycznych korzystają mieszkańcy danego kraju.

Transport i komunikacja
Ostatnią kwestią, której trzeba dopilnować, jest transport i komunikacja publiczna. Właściciele polskiego prawa jazdy mogą na jego podstawie jeździć po całej Unii Europejskiej. Niektóre kraje spoza UE, np. Rosja, wymagają jednak posiadania urzędowego tłumaczenia polskiego prawa jazdy.
Na wszelki wypadek możesz wyrobić międzynarodowe prawo jazdy. Ma ono formę niewielkiej książeczki i występuje w dwóch wariantach, które dobiera się w zależności od ostatecznej destynacji.
Warto także zorientować się w kwestii cen za połączenia kolejowe i komunikację miejską. Znajomość stawek i dostępnych rodzajów biletów może znacznie ułatwić dojazdy do pracy.