Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożar w tramwaju w Bydgoszczy. Pasażerowie w porę ewakuowali się [kalendarium bydgoskie 15 lutego]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
15 lutego 1961 roku w godzinach popołudniowych w płomieniach stanął wóz motorowy tramwaju przejeżdżający przez Stary Rynek w Bydgoszczy.
15 lutego 1961 roku w godzinach popołudniowych w płomieniach stanął wóz motorowy tramwaju przejeżdżający przez Stary Rynek w Bydgoszczy. Jaroslaw Jakubczak, zdjęcie ilustracyjne
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 15 lutego.

15 lutego 1908 roku w Bydgoszczy zmarł Friedrich Gamm, radny miejski, właściciel fabryki mydła i świec założonej przez jego krewnych jeszcze w 1788 roku, działacz społeczny, filantrop. Na mocy testamentu Gamm przekazał do dyspozycji magistratu ogromną sumę 185 tys. marek przeznaczonych na zaspokojenie potrzeb najuboższych mieszkańców miasta bez względu na ich wyznanie.

15 lutego 1931 roku z inicjatywy artysty malarza Jerzego Rupniewskiego powstało w Bydgoszczy Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych, na którego czele stanął były miejski radca budowlany Bogdan Raczkowski.

15 lutego 1939 roku w sali Sokolni przy ul. Toruńskiej odbył się występ znanej śpiewaczki Ewy Bandrowskiej-Turskiej zorganizowany przez Towarzystwo Muzyczne w Bydgoszczy. Artystce akompaniował na pianinie Edmund Roesler.

15 lutego 1953 roku w bydgoskim Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego przy ul. Gdańskiej otwarto wystawę „Realizm mieszczański w malarstwie polskim XIX wieku”, na której zaprezentowano dzieła m.in. Józefa Chełmońskiego, Wojciecha Gersona, Aleksandra Gierymskiego i Jacka Malczewskiego.

15 lutego 1961 roku w godzinach popołudniowych w płomieniach stanął wóz motorowy tramwaju przejeżdżający przez Stary Rynek w Bydgoszczy. Pasażerowie zdążyli się w porę ewakuować, a przybyła straż pożarna ugasiła ogień.

15 lutego 1965 roku bydgoszczanie mogli po raz pierwszy dzwonić na numer 917, czynny w godz. 7-21 (w godz. 21-7 obowiązywał numer 90), który otrzymało telefoniczne biuro zleceń w Bydgoszczy. Biuro miało również informować telewidzów o przyczynach przerw względnie złego odbioru programu telewizyjnego w wypadku awarii w studio, bądź na łączach.

Tego samego dnia miało miejsce otwarcie nowoczesnego kombinatu pralniczego przy ul. Smoleńskiej w Bydgoszczy zbudowanego dla potrzeb Spółdzielczej Pralni i Farbiarni, przekształconej później w „Pralchem” obsługujący całe miasto. Dwa agregaty produkcji czechosłowackiej prały rocznie 800 ton odzieży.

15 lutego 1970 roku Zakłady Chemiczne jako pierwsze przedsiębiorstwo w Bydgoszczy wprowadziły na jednym z wydziałów czterobrygadowy tydzień pracy, pozwalający na zwiększenie wydajności i skrócenie czasu pracy załogi.

15 lutego 1983 roku z okazji 25-lecia „Estrady Bydgoskiej” odbył się jubileuszowy koncert w Filharmonii Pomorskiej, w którym wystąpiły takie gwiazdy polskiej piosenki jak Krystyna Prońko, Irena Jarocka i Zbigniew Wodecki.

15 lutego 1993 roku doszło do drugiego w ciągu dwóch ostatnich dni pożaru na poddaszu w kamienicy przy ul. Marszałka Focha 4 w Bydgoszczy. Na kilka godzin wstrzymano ruch na ulicy, także tramwajowy, co niemal sparaliżowało centrum miasta.

15 lutego 1999 roku przed Sądem Wojewódzkim w Bydgoszczy rozpoczął się proces Marcina B. z Fordonu, zabójcy 10-letniego sąsiada Michała Szulca. Proces zakończył się 30 sierpnia 1999 roku skazaniem zabójcy na karę 25 lat więzienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera