https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiedzcie, jak to robicie

Paweł Antonkiewicz
Gimnazjum nr 2 Zespołu Szkół w Szubinie konkuruje z najlepszymi. Licealiści z Wyspiańskiego otrzymują stypendia za wyniki w nauce.

Gimnazjum nr 2 Zespołu Szkół w Szubinie konkuruje z najlepszymi. Licealiści z Wyspiańskiego otrzymują stypendia za wyniki w nauce.

<!** Image 2 align=none alt="Image 182131" sub="Nauka nauką, ale w Gimnazjum nr 2 wiele czasu poświęca się też na zajęcia sprzyjające rozwijaniu zainteresowań / Fot. Aleksander Ryska">- Jeśli dzwoni do mnie wizytatorka z kuratorium i proponuje, abym podzieliła się naszymi doświadczeniami z innymi, to jest to powód do satysfakcji nie tylko dla mnie, ale też dla wszystkich nauczycieli naszej szkoły - mówi Gabriela Rojek, dyrektorka Zespołu Szkół.

Wiedza nieprzeciętna

Kuratoryjna propozycja dzielenia się doświadczeniami, to skutek osiągnięć dydaktycznych gimnazjum.

- Napisaliście test nie tylko najlepiej w gminie, ale uzyskaliście też wynik lepszy niż przeciętny w powiecie, województwie i kraju - nie kryła zadowolenia dyrektor podczas czerwcowej uroczystości zakończenia roku szkolnego.<!** reklama>

Te najlepsze wyniki to 57 procent w części humanistycznej testu, przy 48,67 procent przeciętnej krajowej oraz 54 procent w części matematycznej wobec 45,5 w kraju. Sukcesem jest też poziom osiągnięć tegorocznego egzaminu. W części humanistycznej dla „dwójki” wyniósł on 57 procent, podczas gdy w województwie 49, a w kraju 51. W matematyczno-przyrodniczej zaś odpowiednio: 54 procent, 45 i 47.

- Ten wynik to nie jest jednorazowe osiągnięcie. My możemy się szczycić takim od kilku lat - dodaje Gabriela Rojek.

Od lat w czołówce

W roku szkolnym 2008/2009 w części humanistycznej przeciętna „dwójki” była wyższa od krajowej o 8,2 procent, a w matematycznej o 7. Rok później natomiast, odpowiednio, o 3,5 i 3,7 procent.

- Od tych trzech lat nasze gimnazjum utrzymuje stały wysoki wynik w skali znormalizowanej umożliwiającej porównanie osiągnięć w różnych okresach - wyjaśnia pani dyrektor.

W tej dziewięciostopniowej skali (stanin) „dwójka” w części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej jest na poziomie 7 (wysoki).

- Ułatwieniem dla nas jest to, że w ramach zespołu uczymy dzieci od pierwszej klasy. Dobrze znając ich możliwości, łatwiej nam reagować na ich kłopoty i wspierać rozwój uzdolnień. Jednak nie tylko my mamy takie możliwości - mówi Gabriela Rojek.

Powody do zadowolenia ma też I Liceum Ogólnokształcące w Szubinie.

Rozwijają zainteresowania

- Dwoje naszych uczniów otrzymało stypendia, które pomogą im rozwijać zainteresowania. Marcin Domiński po raz drugi został stypendystą projektu „Zdolni na start”, a razem z nim tak samo wyróżniona została Martyna Thielmann. Marcin otrzymał też stypendium premiera - informuje Stanisław Głowacki, dyrektor liceum.

Sukcesy w różnych dziedzinach

Oboje zostali wyróżnieni za bardzo dobre wyniki w nauce oraz za udział w konkursach i olimpiadach przedmiotowych. Martyna jest absolwentką Gimnazjum w Zespołu Szkół w Kowalewie, interesuje się chemią. Marcin skończył Gimnazjum nr 2 w Zespole Szkół w Szubinie, odnosi sukcesy w przedmiotach humanistycznych. Stypendium premiera otrzymał za najwyższą w szkole średnią ocen w minionym roku szkolnym - 5,08. Trzeci uczeń liceum, Michał Stodolny, zakwalifikował się do reprezentacji województwa juniorów w bieg

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski