Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potężny mróz przed samymi świętami! Wielkie kłopoty bydgoszczan [kalendarium bydgoskie 17 grudnia]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Narodowe Archiwum Cyfrowe, zdj. ilustracyjne
Zobaczcie, co jeszcze ciekawego i ważnego wydarzyło się 17 grudnia w Bydgoszczy.

17 grudnia 1890 roku funkcję nadburmistrza Bydgoszczy objął Hugo Braesicke, inicjator budowy nowej sieci miejskich wodociągów i kanalizacji oraz elektryfikacji sieci tramwajowej, rzeźni miejskiej i nowego teatru. Nadburmistrzem był przez pełną kadencję, 8 lat.

17 grudnia 1948 roku bydgoski Teatr Miejski zorganizował akcję pn. „Szukamy nowego widza”. Na specjalne przedstawienie o godz. 19.30 wstęp miały jedynie osoby wydelegowane przez zakłady pracy, które... nigdy wcześniej nie były w teatrze.

17 grudnia 1953 roku w budynku na narożniku ówczesnej ul. Wyzwolenia i pl. Zjednoczenia nad Brdą (dziś znajduje się tam II oddział PKO BP) otwarto pierwszy w Bydgoszczy po wojnie specjalistyczny sklep z antykami i dziełami sztuki należący do przedsiębiorstwa „Desa”. Przez wiele lat był jednym z najpopularniejszych sklepów w mieście. Bydgoska „Desa” zlikwidowana została w latach 90. ub. wieku.

17 grudnia 1955 roku miała miejsce ostatnia przed październikowym przełomem miejska konferencja sprawozdawczo-wyborcza PZPR w Bydgoszczy. Wybrano nowy Komitet Miejski, na czele którego stanął 35-letni pracownik poligrafii, Kazimierz Krzywdziński.

17 grudnia 1960 roku do Bydgoszczy przybył popularny w swoim kraju pisarz wietnamski Nguyen Cong Hoan z Hanoi, oficer wojska i działacz partii komunistycznej. Celem wizyty było zebranie materiałów do książki o walce narodu polskiego z faszyzmem. Do Bydgoszczy przybył z Majdanka, by dowiedzieć się szczegółów o dywersji niemieckiej w dniach 3 i 4 września 1939 roku. Pisarz był podejmowany przez działaczy ZBoWiD-u w rozgłośni bydgoskiej Polskiego Radia.

17 grudnia 1963 roku do Bydgoszczy dotarła fala wielkich mrozów, dochodząca do minus 19 st. C. Wystąpiły duże perturbacje w pasażerskim ruchu kolejowym i autobusowym.

17 grudnia 1970 roku ekipy budowlane, przygotowujące się do budowy ronda Grunwaldzkiego i zasypania Starego Kanału w Bydgoszczy na odcinku do trzeciej śluzy przystąpiły do bagrowania dna kanału i jego oczyszczenia przed ostatecznym zasypaniem.

Tego samego dnia oddano do eksploatacji dwie nitki jezdni ul. Fordońskiej na odcinku od al. Wyszyńskiego do Bałtyckiej w Bydgoszczy. Tym samym na całej długości tej ulicy można było poruszać się dwoma pasami w każdą stronę.

17 grudnia 1976 roku Pomorskie Zakłady Przemysłu Skórzanego „Kobra” w Bydgoszczy wysłały do ZSRR wagon z 8000 par obuwia roboczego, wykonując roczny plan eksportu do Kraju Rad w całości. W tym samym roku obuwie z „Kobry” pojechało także do Węgier, Kuwejtu, Libii, Szwajcarii, RFN, NRD i Wielkiej Brytanii.

17 grudnia 1980 roku w sali Teatru Polskiego odbył się pierwszy z trzech zaplanowanych w Bydgoszczy w kolejnych dniach recitali Ewy Demarczyk. Koncert cieszył się ogromnym powodzeniem.

17 grudnia 1981 roku na konspiracyjnym pierwszym zebraniu po wprowadzeniu stanu wojennego Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” z udziałem 24 przedstawicieli bydgoskich zakładów pracy zrezygnowano z wezwania do przeprowadzenia akcji strajkowej, wychodząc z założenia, że w aktualnej sytuacji siły porządkowe rozbiją każdy strajk.

17 grudnia 1982 roku w Bydgoszczy został otwarty pierwszy tzw. sklep polonijny w oparciu o nową ustawę sejmową zezwalającą na działalność handlową osób polskiego pochodzenia zamieszkałych za granicą. Była to drogeria i perfumeria „Inter-Fragrances”, która zajęła pomieszczenia przy ul. Św. Trójcy zajmowane wcześniej przez sklep z artykułami kreślarskimi „Skala”. Właścicielem sklepu był Ignacy Soszyński mieszkający w Maroku.

17 grudnia 1993 roku w Filharmonii Pomorskiej odbył się uroczysty koncert z okazji 60. urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Jubilat zasiadł tym razem na widowni. Orkiestra dyrygowana przez Pawła Przytockiego zagrała koncert fortepianowy d Brahmsa i II symfonię jubilata. Solistą był Krzysztof Jabłoński.

17 grudnia 2017 roku w podbydgoskim Olimpinie podczas kłótni 17-letni chłopiec zranił nożem swojego o rok młodszego kolegę. Ranny bydgoszczanin zmarł dwa dni później w szpitalu. Zabójca został aresztowany.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera