https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poszli na koncert, by... wdychać butapren [Kalendarium 18 lutego]

Krzysztof Błażejewski
Tadeusz Drankowski/Gazeta Wrocławska, zdj. ilustracyjne
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się 18 lutego w Bydgoszczy. [BYDGOSZCZ, KALENDARIUM, 18 LUTEGO]

18 lutego 1913 roku w Bydgoszczy uruchomiono sieć automatycznych alarmów pożarowych, ulokowanych w kilku miejscach miasta. Po zbiciu szybki w skrzyneczce zamontowanej na murze kamienicy i naciśnięciu czerwonego przycisku w pomieszczeniu straży odzywał się dzwonek, który długością sygnału wskazywał, z którego miejsca straż została wezwana. Urządzenia takie działały aż do końca XX stulecia.

18 lutego 1920 roku w salach hotelu „Pod Orłem” odbył się pierwszy po powrocie Bydgoszczy do Polski wielki bal organizowany przez stacjonujące w miejsce wojsko. Zaproszono wszystkich „znaczniejszych” obywateli miasta.

18 lutego 1921 roku przed bydgoskim „sądem pokoju” odbyła się rozprawa o zniesławienie, jaką wytoczył prezydent Bydgoszczy Jan Maciaszek drogerzyście Adolfowi Lewandowskiemu, który opublikował w „Kurierze Poznańskim” artykuł krytyczny wobec Maciaszka. Sąd drogerzystę uniewinnił.

18 lutego 1935 roku Sąd Okręgowy w Bydgoszczy skazał na karę 4 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata 29-letniego Józefa R., gońca w Urzędzie Skarbowym, który roznosząc nakazy płatnicze, osobiście „wyręczał” urząd, kasując na miejscu należne podatki do własnej kieszeni.

18 lutego 1939 roku, cztery dni przed środą popielcową, wznowiony został karnawał, przerwany wcześniej ogłoszeniem 10 dni żałoby po śmierci papieża Piusa XI. Tego dnia w mieście odbyła się rekordowa liczba balów i zabaw.

18 lutego 1965 roku w ramach obchodów 20-lecia Klubu Sportowego „Gwardia” Bydgoszcz, przemianowanego później na „Polonię”, w hali „Astorii” wystąpił popularny zespół wykonujący muzykę młodzieżową, „Czerwono-Czarni” z solistkami Katarzyną Sobczyk i Karin Stanek.

18 lutego 1970 roku bydgoska milicja przewiozła do izby zatrzymań sześcioro nastolatków, który podczas koncertu rockowego odurzali się popularnym klejem „Butapren”. Był to pierwszy publiczny tego typu przypadek w mieście.

18 lutego 1971 roku do Bydgoszczy przyjechała 70-osobowa grupa, która pod okiem reżysera Henryka Kluby rozpoczęła kręcenie scen do filmu „Pięć i pół bladego Józka”. Obraz nigdy nie wszedł na ekrany kinowe, został ukończony dopiero w latach 90. i zaprezentowany w telewizji.

➤ PRZEJDŹ DO WYNIKÓW na następnych stronachZa jakim efektem uczą bydgoskie szkoły jazdy? Postanowiliśmy to sprawdzić i zajrzeliśmy do wyników zdawalności w w Bydgoszczy - z podziałem na poszczególne szkoły. Dane dotyczą egzaminów na prawo jazdy kategorii B, przeprowadzonych od 1 lipca 2017, do 31 grudnia 2017 roku. W zestawieniu wybraliśmy te szkoły, których kursanci co najmniej 40 razy stawili się na egzaminie praktycznym w WORD. Na kolejnych stronach prezentujemy procentową zdawalność (na podstawie wszystkich podejść) egzaminu praktycznego i teoretycznego.Na końcu prezentujemy pełne tabele, również ze szkołami, które wysłały na egzamin mniejszą liczbę kursantów.Dane pochodzą z Urzędu Miasta Bydgoszczy.Zobacz również: American dream Malucha. Polski samochód, który robi karierę za oceanem (Dzień Dobry TVN)

Zdawalność egzaminów na prawo jazdy kategorii B w Bydgoszczy...

pogoda na dziś (źródło TVN Meteo/X-News):

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski