https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomaganie wciąga na dobre

Sonia Gruszka
 

5 grudnia wolontariusze z całego świata obchodzą swoje święto. Z tej okazji prezydent Bydgoszczy uhonorował najbardziej oddanych swojej pracy.

<!** Image 2 align=right alt="Image 103769" sub="Prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz uhonorował zwycięzców. Na zdjęciu Helena Majka z Bydgoskiego Stowarzyszenia Amazonek „Łuczniczka” / Fot. Dariusz Bloch">W tym roku plebiscyt podzielono na 3 kategorie: wolontariat młodzieżowy, wolontariat dorosły i opiekun wolontariatu. Kapituła oceniająca zgłoszenia zwracała uwagę na liczbę godzin poświęconych na działalność społeczną, realizowane zadania i rekomendację wspomaganej placówki. Te właśnie kryteria wyłoniły laureatów i wyróżnionych, choć na wdzięczność zasługują wszyscy wolontariusze.

- Dziękujemy za serce okazywane każdego dnia, za pomysły i za poświęcanie wolnego czasu - mówi prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz.

Uczestnicy konkursu mówią, że idealny wolontariusz to ktoś wrażliwy, bezinteresowny i odpowiedzialny. Każdy z nich znalazł sposób, by się realizować.

<!** reklama>- Jestem ochotniczką od dwóch lat - mówi Karolina Gzella, uczennica V Liceum Ogólnokształcącego. - Zachęciła mnie do tego koleżanka. Odwiedzam pacjentów szpitala dziecięcego. Te maluchy potrzebują bliskości i pocieszenia. Moje początki były trudne, bo bardzo przywiązywałam się do moich podopiecznych. Z czasem przyzwyczaiłam się do tych uczuć. Pomaganie wciąga!

Choć w działaniu społecznym płeć nie ma znaczenia, wśród wolontariuszy przeważają kobiety. One same twierdzą, że to dzięki naturalnym żeńskim cechom - opiekuńczości i uczuciowości.

Laureatkami konkursu zostały Joanna Król (wolontariat młodzieżowy), Helena Majka (wolontariat dorosły) i dyrektor miejskiego schroniska dla zwierząt Izabella Szolginia (opiekun wolontariatu).

Każdy, kto chciałby dołączyć do grona pomagających bezinteresownie, może zacząć od odwiedzin strony internetowej www.wolontariat.bydgoski.pl - tam znajdzie niezbędne informacje. Fundacja „Wiatrak” (ulica Bołtucia 5) prowadzi różne formy wolontariatu dla osób między 18. a 30. rokiem życia (między innymi wyjazdy zagraniczne). Hospicjum im. Księdza Jerzego Popiełuszki (ulica Szpitalna 19) w każdy pierwszy wtorek miesiąca o godzinie 18.45 zaczyna szkolenie dla kandydatów (po mszy świętej w kaplicy hospicyjnej o godzinie 18).

Opinia

To wewnętrzna potrzeba

Wolontariusze kierują się wewnętrzną potrzebą czynienia dobra, którą ma każdy z nas. Jeśli nie będziemy jej realizować, przestaniemy ją dostrzegać. Aby wyjść poza egoizm, zaczynamy pomagać innym. Bezinteresowna pomoc podnosi samoocenę, czujemy się lepiej sami ze sobą. Warto pamiętać, że każdy ma inne powołanie i predyspozycje. Nie można robić niczego na siłę. Dzielmy się tym, co mamy.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski