Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska dostarczy Ukrainie broń i amunicję. "To wzmocni naszą obronność"

OPRAC.:
Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Wizytę w Kijowie premier Morawiecki rozpoczął od spotkania z premierem Ukrainy
Wizytę w Kijowie premier Morawiecki rozpoczął od spotkania z premierem Ukrainy fot. @Denys_Shmyhal/Twitter
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Kijowie z premierem Denisem Szmyhalem. Na wspólnej konferencji prasowej po rozmowach podkreślał, że pomoc Polski dla Ukrainy realizowana jest w kilku obszarach, ale najmocniej w sferze wojskowej i energetycznej. Premier Denis Szmyhal podziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za wsparcie, jakiego Polska udziela Ukrainie w obliczu agresji rosyjskiej.

- Stoimy dziś ramię w ramię z państwem ukraińskim po to, by dopomóc w obronie tego zagrożonego bezpieczeństwa, zagrożonego ze strony rosyjskiego sąsiada - powiedział Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej ze Szmyhalem. Zaznaczył, że Polska pomaga Ukrainie w czterech obszarach. To pomoc wojskowa, energetyczna, gospodarcza i humanitarna. Premier Polski zapowiedział wsparcie Ukrainy m.in. kilkudziesięcioma tysiącami sztuk amunicji (w tym artyleryjskiej), zestawami przeciwlotniczymi Grom, lekkimi moździerzami i dronami.

Rosyjskie zagrożenie

Mateusz Morawiecki, pytany o to, jak ocenia możliwość eskalacji działań Rosji wobec Ukrainy, odpowiedział: „Im bardziej zjednoczony będzie świat - świat zachodni przede wszystkim, ale nie tylko - cały świat w obliczu tej potencjalnej agresji ze strony Rosji i im większa będzie bezpośrednia pomoc, w postaci sprzętu do obrony, tym mniejsze prawdopodobieństwo ataku”. Podkreślił, że „oczywiście decyzja jest prawdopodobnie wyłącznie w głowie jednej osoby - pana prezydenta Rosji”.

- Jestem tutaj, dzisiaj w Kijowie po to właśnie, żeby zamanifestować jedność Polski z państwem ukraińskim w obliczu ryzyk, w obliczu niebezpieczeństw, o których wszyscy wiemy - mówił szef polskiego rządu. Morawiecki przekonywał, że „suwerenna Ukraina, demokratyczne państwo ukraińskie, jest w interesie całej Europy”. - I zastanówmy się, jak ktoś ma jakieś wątpliwości co do tego, jaka mogłaby być alternatywa. I warto popatrzeć na Białoruś i tam zobaczyć, co tam się dzieje i w którym kierunku idzie reżim białoruski – powiedział.

Sprawdzian intencji

Obaj premierzy wyrazili też nadzieję, że już niebawem uda się uruchomić nowy format współpracy regionalnej (Ukraina, Polska Wielka Brytania), który wzmocni bezpieczeństwo w Europie.

- Szeroko zakrojona pomoc w zakresie różnego rodzaju broni o charakterze defensywnym, obronnym, do obrony Ukrainy to jedno, gaz i polityka energetyczna to drugie, wreszcie polityka gospodarcza i pomoc humanitarna - to sfery, gdzie pomagamy państwo ukraińskiemu – wyliczał polski premier.

Pytany o politykę Niemiec, szczególnie kwestię Nord Stream 2, Morawiecki odpowiedział: „Nie można jedną ręką podpisywać się pod wyrazami solidarności z Ukrainą w obecnym stanie, a drugą certyfikować Nord Stream 2 - to po prostu ze sobą nie współgra. Uruchamiając Nord Stream 2, Berlin nabija pistolet Putinowi, którym potem ten może szantażować tak naprawdę całą Europę”.

Wdzięczność Kijowa

Premier Ukrainy podziękował Polsce za wsparcie w obliczu zagrożenia rosyjskiego. Szmyhal dodał, że pogłębiona zostanie wojskowa współpraca trójstronna Litwy, Polski i Ukrainy. - Praktyczna pomoc zwiększa zdolności obronne Ukrainy - podkreślił ukraiński premier.

Podczas wspólnej konferencji Szmyhal ocenił rozmowy ze stroną polską jako owocne. - Bardzo wysoko cenimy znaczące wsparcie Polski, naszego przyjaciela. Ona w znacznym stopniu jest wynikiem intensywnego dialogu oraz skutecznej współpracy prezydentów Wołodymyra Zełenskiego i Andrzeja Dudy - mówił ukraiński premier.- Dzisiejsza nasza pozycja we wspólnocie międzynarodowej - „nic o Ukrainie bez Ukrainy”, stała się możliwa i zawdzięczamy ją w znaczącym stopniu naszym polskim przyjaciołom - stwierdził Szmyhal. Zwrócił uwagę, że „Polska zdecydowanie popiera suwerenność oraz niepodzielność terytorialną Ukrainy”. - Popiera też kurs ukraiński do członkostwa w Unii Europejskiej i w Sojuszu Północnoatlantyckim. Popiera też w ramach sojuszu politykę otwartych drzwi - zaznaczył Szmyhal.

Infrastruktura i gaz

Jednym z głównych tematów rozmów były bezpieczeństwo energetyczne i współpraca przy projektach infrastrukturalnych. Jak podkreślił Szmyhal, tematem rozmowy były wspólne działania wobec Nord Stream 2, przechowywanie gazu przez polskie firmy w magazynach na Ukrainie, stworzenie technicznych możliwości importu przez Ukrainę gazu z Polski, zwłaszcza z terminalu LNG. Według Szmyhala, priorytetowe powinny pozostać wspólne projekty infrastrukturalne, zwłaszcza kolejowe i drogowe, w tym integracja Ukrainy z siecią drogową UE. Szmyhal poinformował także, że strony „zawarły wczoraj porozumienie o istotnym zwiększeniu ilości zezwoleń wydanych na międzynarodowy transport towarowy, a także zniesienie ograniczeń na tranzyt transportu towarowego wagonów towarowych poprzez Ukrainę do Polski drogą kolejową”.

Premier Ukrainy przekazał, że Mateusz Morawiecki zaprosił go do Warszawy na planowane na 14 marca spotkanie szefów rządów państw Trójkąta Lubelskiego (w jego skład, oprócz Ukrainy i Polski, należy także Litwa).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polska dostarczy Ukrainie broń i amunicję. "To wzmocni naszą obronność" - Portal i.pl