https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polka zostanie ministrem sprawiedliwości Litwy! Kim jest Ewelina Dobrowolska?

Kacper Rogacin
Fot. Pixabay
Ewelina Dobrowolska zostanie ministrem sprawiedliwości Litwy. 32-letnia prawniczka jest znana m.in. z walki o poprawną pisownię polskich nazwisk na Litwie.

- Ewelina Dobrowolska mile mnie zaskoczyła - tak swoją rozmowę z Polką podsumował prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Prezydent rozmawiał z 32-letnią prawniczką w ramach spotkań z zaproponowanymi przez premier Ingridę Szimonyte kandydatami na ministrów.

- Pani Ewelina była bardzo dobrze przygotowana do rozmowy - powiedział w wywiadzie dla telewizji LRT. Dodał, że jej doświadczenie polityczne jest niewielkie, ale jest w stanie szybko to nadrobić.

- W trakcie rozmowy zademonstrowała, że bardzo poważnie pochodzi do swych przyszłych zadań i jest gotowa wziąć na siebie odpowiedzialność - dodał prezydent.

Kim jest Ewelina Dobrowolska?

Ewelina Dobrowolska urodziła się 16 sierpnia 1988 w Wilnie. Jest litweską polityk o narodowości polskiej. Uczyła się w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie. W 2010 ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Michała Römera, w następnym roku podjęła pracę jako asystentka adwokata w kancelarii prawniczej.

W 2012 została prawniczką Europejskiej Fundacji Praw Człowieka. Zajęła się działalnością społeczną w zakresie zwalczania dyskryminacji i ochrony praw człowieka. Reprezentowała m.in. liczne osoby w postępowaniach sądowych dotyczących oryginalnej pisowni nazwisk. W 2019 została nagrodzona przez ambasadę Szwecji na Litwie (za znaczący wkład w poprawę sytuacji w zakresie praw człowieka).

Również w 2019 kandydowała do rady miejskiej Wilna z ramienia komitetu „O Wilno, z którego jesteśmy dumni” urzędującego mera Remigijusa Šimašiusa. Mandat radnej objęła na początku 2020. W tym samym roku wystartowała w wyborach parlamentarnych z listy liberalnej Partii Wolności. Została wówczas wybrana na posłankę na Sejm Republiki Litewskiej. Po wyborach zgłoszono jej kandydaturę na stanowisko Ministra Sprawiedliwości. 4 grudnia 2020 prezydent Litwy Gitanas Nausėda potwierdził listę przyszłych ministrów, na której znalazła się Dobrowolska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka "SE". Kandydaci w bezpośrednich starciach

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski