Większość typowych roślin skalniakowych lubi słońce. Jednak to wcale nie znaczy, że jeśli nie mamy nasłonecznionego miejsca w ogrodzie, to musimy rezygnować z założenia skalniaka. Jest sporo atrakcyjnych roślin, które lubią półcień, czyli takie miejsca, gdzie światło słoneczne dociera przez ok. pół dnia. Mogą to miejsca pod drzewami czy budynkami, które w określonych porach dnia rzucają cień.
Skalniak w ogrodzie
Skalniaki są ciekawym elementem ogrodu. Urozmaicają przestrzeń, a jednocześnie pozwalają ładnie wyeksponować nawet drobne rośliny. Ich wielkość nie jest niczym ograniczona – i to zarówno jeśli chodzi o minimalne rozmiary, jak i maksymalne. Ważniejsze raczej są proporcje w stosunku do wielkości domu i ogrodu. Nawet w niewielkim ogrodzie można urządzić ciekawy skalniak.
Zakładanie skalniaka
Skalniak najlepiej zakładać wiosną, ale można to zrobić także w ciągu sezonu. Jego podstawę można usypać z gruzu, następnie wysypuje się na to ziemię i układa kamienie. Wybór kamieni jest spory, ale pamiętajmy, że wpływają one na odczyn ziemi. Szczególnie decydując się na wapienie i ich pochodne (np. dolomit, marmur) wybierajmy rośliny, które lubią zasadową ziemię.
Pamiętajmy, że konstrukcja może nieco osiąść, szczególnie po deszczach, więc z sadzeniem roślin poczekajmy kilka tygodni. Jeśli zaczniemy budowę skalniaka wczesną wiosną, będziemy mieć dużo czasu na jego obsadzenie.
Najczęściej zaleca się lokalizować skalniak w nasłonecznionym miejscu, w południowej części ogrodu. Jednak można go również urządzić od zachodu lub wschodu i nie w pełnym słońcu. Wtedy jednak trzeba wybrać odpowiednie rośliny.
Zobaczcie rośliny, które warto posadzić na ocienionym skalniaku.
