Polacy za granicą. Kamiński trafił Bayern, Lewandowski oklaskiwał kolegów, błędy Drągowskiego i Recy [RAPORT]

Jacek Czaplewski
Piotr Rzepecki
Jakub Kamiński celebruje bramkę zdobytą w meczu z Bayernem Monachium
Jakub Kamiński celebruje bramkę zdobytą w meczu z Bayernem Monachium Michael Sohn/Associated Press/East News
Weekend w topowych, europejskich ligach przyniósł wiele informacji dla selekcjonera reprezentacji Polski, Fernando Santosa. Pozytywny sygnał z Bundesligi wysłał do Portugalczyka skrzydłowy Jakub Kamiński, autor gola z Bayernem Monachium. Sprawdźcie, jak wypadli pozostali nasi rodacy.

Anglia: trudny czas dla Polaków

Słodko-gorzkie wieści dotarły do nas z Wysp. Jan Bednarek ponownie wskoczył do jedenastki Southampton, ale jego zespół po dwóch bramkach straconych z Newcastle w Pucharze Ligi Angielskiej tym razem w Premier League przyjął trzy bramki od Brentford.

Niepokojąca wydaje się sytuacja Matty'ego Casha. Wahadłowy zebrał ledwie dziesięć minut w tygodniu z Southampton, a w weekendowym meczu z Leicester wszedł dopiero na ostatnie trzydzieści . Doświadczony Ashley Young wygrywa z nim rywalizację. Na debiut w Arsenalu nadal czeka za to Jakub Kiwior. Przegrany mecz z Evertonem Polak obejrzał z ławki.

viaplay screen

Niemcy: Kamiński trafił Bayern, czyste konto Gikiewicza

Nasi rodacy w Bundeslidze zbierają niezłe oceny. W piątek polski duet z Augsburga, a więc Robert Gumny i Rafał Gikiewicz zatrzymał faworyzowany Bayer Leverkusen. Drużyna Polaków wygrała 1:0 i to właśnie 35-letni polski bramkarz był na ustach kibiców po meczu. - Wchodził w pojedynki z napastnikami, był bezczelny w swoich interwencjach - recenzowała jego występ tamtejsza prasa.

Wreszcie w niedzielę pierwszego gola w Bundeslidze strzelił Jakub Kamiński. I to komu - samemu mistrzowi, czyli Bayernowi Monachium. Popularny Kamyk wszedł na boisku po dwóch kwadrans, przy stanie 0:3. Piłkę do bramki skierował tuż przed przerwą po solowej akcji przeprowadzonej z lewego skrzydła. W sumie dla Wilków uzbierał już dwa trafienia i trzy asysty.

- Długo czekałem na tę pierwszą bramkę w Bundeslidze. Cieszę się, że przyszła i padła przeciwko Bayernowi, bo to najlepszy zespół w Niemczech. Stać mnie na zdecydowanie więcej. Jestem ambitną osobą, jestem zadowolony z minut, które dostaję. Nie wiem, kiedy ostatnio Polak miał takie wejście do Bundesligi (...) Mam nadzieję na nowe rozdanie w reprezentacji Polski. Trener Fernando Santos nie ma wiele czasu, żeby wszystko poukładać, ale mam nadzieję, że to zrobi. To doświadczony trener, na rynku ciężko znaleźć z lepszym CV. Liczę na powołanie i jakieś lekcje od niego wyciągnę, ale najpierw muszę zasłużyć na to w Bundeslidze - stwierdził Kamiński w rozmowie z Viaplay.

Włochy: Wpadki rodaków z "polskiej drużyny"

Niestety nie wszyscy wypadli tak korzystnie jak Kamiński. Plamę dali w Italii Bartłomiej Drągowski i Arkadiusz Reca ze Spezii Calcio. Pierwszy zawalił bramkę, drugi zagraniem piłki ręką sprokurował jedenastkę, po której Napoli objęło prowadzenie. Ten mecz dał nam też pozytywne informacje. Tradycyjnie przeszło godzinę dla lidera rozegrał Piotr Zieliński. W końcówce w Spezii i w ogóle w Serie A zadebiutował z kolei Przemysław Wiśniewski. Kto wie czy ten stoper pozyskany z Venezii nie będzie wkrótce ważnym ogniwem reprezentacji Polski.

Hiszpania: Lewandowski bez gola, ale z pochwałami za występ

W niedzielę trzy bramki Sevilli wcisnęła Barcelona. O dziwo żadnej nie zdobył Robert Lewandowski, chociaż był aktywny i pozostał na murawie do ostatniego gwizdka. Lewy próbował raz na siłę, raz technicznie, ale piłka nie chciała zatrzepotać w siatce. Zatrzymał go przede wszystkim Bono, najlepszy bramkarz zeszłego sezonu.

To ósmy występ Lewandowskiego w lidze bez strzelonego gola. Mimo to RL9 pozostaje jej najlepszym strzelcem z czternastoma trafieniami na koncie. Barcelona po pokonaniu Sevilli zwiększyła przewagę nad Realem Madryt do rekordowych ośmiu punktów.

Grecja: Kuriozalny powód absencji Damiana Szymańskiego

Dwóch reprezentantów Polski nie wystąpiło z powodu kontuzji. To Szymon Żurkowski i Sebastian Szymański. Z jeszcze innego powodu zabrakło natomiast Damiana Szymańskiego. Polak z ligi greckiej był awizowany do składu AEK-u Ateny na wyjazdowy mecz z Atromitosem, jednak widowisko nie doszło do skutku z powodu... niewymiarowych bramek, które okazały się za niskie o trzy i pięć centymetrów. Gospodarze postanowili wykopać dołki, żeby odległość od ziemi do poprzeczki się zgadzała, ale mimo tych zabiegów sędzia i tak odwołał mecz.

W Grecji zagrał za to Tymoteusz Puchacz. Nieobecny na mundialu był bliski zdobycia bramki dla Panathinaikosu Ateny. W niedzielnym, wygranym 2:0 meczu z Lamią obił poprzeczkę, uderzając bezpośrednio z rzutu wolnego. Dobitkę obronił bramkarz.

Weekendowe występy reprezentantów Polski, uczestników MŚ 2022

Bramkarze:

• Wojciech Szczęsny (Juventus FC) - jego zespół rozegra mecz we wtorek 7 lutego z Salernitaną
  • Łukasz Skorupski (Bologna FC) - grał 90 minut w meczu z Fiorentiną (2:1)
  • Bartłomiej Drągowski (Spezia Calcio) - grał 90 minut w meczu z Napoli (0:3)

Obrońcy:

• Jan Bednarek (Southampton) - grał 90 minut w meczu z Brentfordem (0:3)
  • Bartosz Bereszyński (Napoli) - pozostał na ławce rezerwowych w meczu ze Spezią (3:0)
  • Matty Cash (Aston Villa) - grał od 59 minuty w meczu z Leicester (2:4)
  • Kamil Glik (Benevento) - poza kadrą na mecz z Venezią (1:2)
  • Robert Gumny (Augsburg) - grał 90 minut w meczu z Bayerem Leverkusen (1:0)
  • Artur Jędrzejczyk (Legia Warszawa) - grał 90 minut w meczu z Zagłębiem Lubin (2:1)
  • Jakub Kiwior (Arsenal) - na ławce rezerwowych w meczu z Evertonem (0:1)
  • Mateusz Wieteska (Clermont) - grał 90 minut w meczu z AS Monaco (0:2)
  • Nicola Zalewski (AS Roma) - grał do 94 minuty w meczu z Empoli (2:0)

Pomocnicy:

• Krystian Bielik (Birmingham City) - grał do 77 minuty w meczu ze Swansea (4:3)
  • Przemysław Frankowski (Lens) - wszedł w 58 minucie w meczu z Brest (1:1)
  • Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin) - grał 90 minut w meczu ze Śląskiem Wrocław (0:2)
  • Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg) - wszedł w 30 minucie, zdobył bramkę w meczu z Bayernem Monachium (2:4)
  • Grzegorz Krychowiak (Al Shabab) - grał 90 minut w meczu z Damac (2:1)
  • Michał Skóraś (Lech Poznań) - wszedł w 70 minucie meczu z Miedzią Legnica (1:0)
  • Damian Szymański (AEK Ateny) - niedzielny mecz z Atromitosem został przełożony
  • Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam) - leczy kontuzję, poza kadrą na mecz z PSV Eindhoven (2:2)
  • Piotr Zieliński (Napoli) - dostał żółtą kartkę, grał do 62 minuty ze Spezią (3:0)
  • Szymon Żurkowski (Spezia Calcio) - leczy kontuzję, poza kadrą na mecz z Napoli (0:3)

Napastnicy:

• Robert Lewandowski (FC Barcelona) - grał 90 minut w meczu z Sevillą (3:0)
  • Arkadiusz Milik (Juventus) - jego zespół rozegra mecz we wtorek 7 lutego z Salernitaną
  • Krzysztof Piątek (Salernitana) - jego drużyna rozegra mecz we wtorek 7 lutego z Juventusem

Pozostali reprezentanci Polski (z MLS i ligi duńskiej) obecni na Mundialu w Katarze jeszcze nie wrócili do gry o stawkę.

REPREZENTACJA w GOL24

Transfery. Zimowe okienko w polskiej lidze jest bardzo burzliwe. W wielu klubach doszło do sporych roszad. Nie zabrakło hitowych wzmocnień, ale także transferów wychodzących. Polska liga straciła kilka gwiazd, które były wizytówką rozgrywek. Oto gwiazdy, które odeszły z Ekstraklasy w zimowym okienku!Aby zobaczyć kolejne transfery, klikaj strzałkę w prawo!

Transfery. Piłkarze, którzy odeszli z Ekstraklasy w zimowym ...