Polacy za granicą. Frankowski trafił z PSG, Piątek "tylko" asystował we Włoszech, Lewandowski z pustymi rękoma [RAPORT]

Tomasz Górski
Przemysław Frankowski w pojedynku z Kylianem Mbappe
Przemysław Frankowski w pojedynku z Kylianem Mbappe PAP/EPA
Weekend w połowie kwietnia polscy piłkarze mogą uznać za całkiem udany. Dali o sobie znać pomocnicy, którzy trafiali we Francji i Holandii. We Włoszech asystował Krzysztof Piątek. Do "żywych" wracają pomijani w ostatnim czasie Kamil Jóźwiak i Marcin Kamiński. Za to na Antypodach coraz bardziej błyszczy Oskar Zawada.

Anglia: Bednarek coraz bliżej dna, Fabiański powstrzymał "Kanonierów"

Walka o mistrzostwo Anglii może trwać do ostatniej kolejki. W niedzielnym (16 kwietnia) spotkaniu Arsenal zremisował na wyjeździe z West Hamem (2:2), mimo że po dziesięciu minutach... prowadził różnicą dwóch bramek. W bramce "Młotów" całe spotkanie rozegrał Łukasz Fabiański, który kilkakrotnie uratował sowich kolegów przed utratą kolejnych bramek. Jego wyczynom przyglądał się z ławki Jakub Kiwior.

Na drugim biegunie tabeli Premier League znajduje się Southampton. Jan Bednarek zagrał cały mecz w barwach "Świętych", którzy przegrali dwudzieste spotkanie w lidze. Tym razem ulegli u siebie Crystal Palace (0:2). Seria może zostać przedłużona w piątek, kiedy zagra na wyjeździe z Arsenalem.

Niemcy: Marcin Kamiński wraca z pięknym golem, "wędka" Gumnego

Wielki powrót do Bundesligi zanotował Marcin Kamiński. 31-letni obrońca rozegrał dopiero trzeci mecz w tym sezonie, ale uwiecznił to w kapitalny sposób. W spotkaniu inaugurującym 28. kolejkę ustalił wynik meczu wygranym meczu z Herthą Berlin (5:2) bezpośrednim uderzeniem z rzutu wolnego. Czy to będzie (pierwszy) sygnał wysłany do Fernando Santosa?

Gol Marcina Kamińskiego od 0:53

Zdecydowanie mniej powodów do zadowolenia może mieć za to Robert Gumny. Jego Augsburg (Rafał Gikiewicz nie zagrał z powodu kontuzji) przegrał 2:3 z RB Lipsk. W pierwszej połowie nie zachował się najlepiej przy bramce Timo Wernera, a do tego w 38. minucie otrzymał "wędkę". Użytkownicy Twittera nie pozostawili suchej nitki na 6-krotnym reprezentancie Polski. "Zmiana Roberta Gumnego jest bardziej celebrowana niż gol" jest jednym z nielicznych łagodniejszych komentarzy.

Holandia: niedzielne trafienia Kozłowskiego i Szymańskiego

W niedzielę udanie zaprezentowali się Kacper Kozłowski i Sebastian Szymański. Ich drużyny - Vitesse i Feyenoord - wygrały swoje mecze różnicą trzech bramek (odpowiednio 4:1 z NEC Nijmegen i 3:0) Cambuur), a także wpisali się na listę strzelców. Kozłowski umieścił piłkę z bliska po podaniu Mohameda Sankoha. Drugi z Polaków, Bartosz Białek, wszedł na boisko w 81. minucie.

Feyenoord bez problemu wygrał na wyjeździe z Cambuur. Ozdobą spotkania było trafienie Sebastiana Szymańskiego, który na początku drugiej połowy pokonał technicznym uderzeniem bramkarza rywali.

Dzięki wygranej drużyna z Rotterdamu umocniła się na pozycji lidera Eredivisie z 70 punktami na koncie. Drugie PSV traci 8 "oczek", a trzeci Ajax, który rozegrał jeden mecz mniej, 11.

Włochy: asysta Piątka, Skorupski o krok od pucharów

Na przełamanie w Serie A czeka Krzysztof Piątek. Ostatniego gola strzelił na początku listopada zeszłego roku. W starciu z Torino dostał kolejną szansę od Paulo Sousy i zanotował asystę (trzecią w tym sezonie) przy trafieniu Tonny'ego Vilheny na początku spotkania. Prowadzenia nie udało się dowieźć do końca - tuż przed zejściem Polaka z boiska wyrównał Antonio Sarabia. Karol Linetty oglądał to spotkanie z ławki.

Broniąca się przed spadkiem Spezia była tylko tłem dla Lazio. Rzymianie bez problemu wygrali 3:0 i umocnili się na pozycji wicelidra. W ekipie gospodarzy cały mecz rozegrali Bartłomiej Drągowski oraz Przemysław Wiśniewski. Na pół godziny wszedł z ławk Arkadiusz Reca, a z powodu urazu w kadrze meczowej nie było Szymona Żurkowskiego.

Bologna Łukasza Skorupskiego cały czas pozostaje w grze o europejskie puchary. Remisując (1:1) z faworyzowanym AC Milan strata do 6. lokaty dającej prawo gry w eliminacjach do Ligi Konferencji Europy wynosi tylko 4 "oczka".

Chrapkę na uratowanie sezonu ma też Juventus. W niedzielnym meczu z Sassuolo "Stara Dama" przegrała jednak (0:1). Wojciech Szczęsny przesiedział cały mecz na ławce rezerwowych, a Arkadiusz Milik spędził na boisku niecałą godzinę.

Francja: Frankowski trafia w hicie

W hicie 31. kolejki Ligue 1 doszło do starcia lidera z wiceliderem, czyli PSG z Lens. W ekipie gości cały mecz rozegrał Przemysław Frankowski, który zmniejszył rozmiary porażki (1:3) pewnie wykorzystując rzut karny. Tym samym paryżanie zrewanżowali się za porażkę z rundy jesiennej. To czwarte ligowe trafienie Frankowskiego. Co ciekawe, trafił również w pierwszym meczu obu drużyn.
Łukasz Poręba cały mecz przesiedział na ławce rezerwowych, a poza kadrą meczowa był Adam Buksa.

Na środku obrony Clermont, które kończyło mecz w "dziewiątkę", Mateusz Wieteska zagrał "tylko" 70. Tylko, bo do tej pory zagrał 29 razy "od deski do deski", a dzisiaj zostało zmieniony przez Florenta Ogiera w wygranym meczu z Angers (2:1). Co ciekawe, bramkę dla gości strzelił Adrien Hunou. O 29-letnim napastniku zrobiło się głośno 2 lata temu, kiedy w wywiadzie dla "Przeglądu Sportowego" wspomniał o swoim polskim pochodzeniu (jego babcia była Polką). Po wcześniejszej rozmowie z Ludovikiem Obraniakiem zadeklarował też chęć gry dla Biało-Czerwonych.

Wyraźne sygnały dla Santosa

Na zapleczu Bundesligi nie daje o sobie zapomnieć Dawid Kownacki. Zanotował asystę w wygranym meczu z liderem rozgrywek, SV Darmstadt (1:0). Tym samym Fortuna Düsseldorf zbliża się do trzeciego miejsca premiującego grę w barażach na sześć punktów. To już 8. kluczowe podanie Kownackiego w tym sezonie. Do tego ma 12 bramek i zajmuje czwarte miejsce w klasyfikacji strzelców.

Wiele wskazuje na to, że za Oceanem na dobre odblokował się Kamil Jóźwiak. W trzech ostatnich spotkaniach w barwach Charlotte FC strzelił swoją drugą bramkę, dzięki czemu trochę poprawia swoje statystyki w lMLS. W meczu Colorado Rapids (2:2) trafił do siatki uderzeniem głową. Przy tym trafieniu asystował Karol Świderski.

Sygnały z ligi australijskiej co chwila wysyła Oskar Zawada. Były napastnik między innymi Stali Mielec i Rakowa Częstochowa znalazł swoje miejsce na ziemi W meczu z Brisbane Roar zapewnił swojej drużynie remis. Wykorzystał rzut karny i asystował przy bramce Yan Sasse. Obecnie bilans Zawady to 14 goli i 2 kluczowe podania. Kto wie, może reprezentacji Polski przyda się ten rosły napastnik?

Gol (od 1:09) i asysta (od 1:51) Oskara Zawady

Weekendowe występy reprezentantów Polski powołanych na el. Euro 2024:

Bramkarze:

• Bartłomiej Drągowski (Spezia) - 90 minut w meczu z Lazio Rzym (0:3)
  • Łukasz Skorupski (Bologna) - 90 minut w meczu z AC Milan (1:1)
  • Wojciech Szczęsny (Juventus) - cały mecz na ławce w meczu z Sassuolo (X:Y)

Obrońcy:

• Jan Bednarek (Southampton) - 90 minut w meczu z Crystal Palace (0:2)
  • Bartosz Bereszyński (SSC Napoli) - cały mecz na ławce w meczu z Hellasem Werona (0:0)
  • Matty Cash (Aston Villa) - z powodu kontuzji nie zagrał w meczu z Newcastle United (3:0)
  • Paweł Dawidowicz (Hellas Werona) - 90 minut w meczu z SSC Napoli (0:0)
  • Robert Gumny (FC Augsburg) - grał do 38. minuty w meczu z RB Lipsk (2:3)
  • Michał Karbownik (Fortuna Düsseldorf) - 90 minut w meczu z SV Darmstadt (1:0)
  • Jakub Kiwior (Arsenal) - cały mecz na ławce w meczu z West Ham United (2:2)
  • Kamil Piątkowski (KAA Gent) - 90 minut w meczu z KV Mechelen (1:1)

Pomocnicy:

• Krystian Bielik (Birmingham City) - grał do 77. minuty w meczu z Sunderlandem (1:2)
  • Kacper Kozłowski (Vitesse) - gol, grał do 88. minuty w meczu z NEC Nijmegen (4:1)
  • Ben Lederman (Raków Częstochowa) - w doliczonym czasie gry zmieniony w meczu z Widzewem Łódź (2:0)
  • Karol Linetty (Torino) - cały mecz na ławce w meczu z Salernitaną (1:1)
  • Damian Szymański (AEK Ateny) - jego drużyna nie grała w weekend
  • Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam) - gol, 90 minut w meczu z Cambuur (3:0)
  • Przemysław Frankowski (Lens) - gol, 90 minut w meczu z PSG (1:3)
  • Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg) - 90 minut w meczu z Bayerem Leverkusen (0:0)
  • Michał Skóraś (Lech Poznań) - grał do 68. minuty w meczu z Legią Warszawa (2:2)
  • Nicola Zalewski (AS Roma) - grał od 74. minuty w meczu z Udinese (3:0)
  • Piotr Zieliński (Napoli) - grał od 64. minuty w meczu z Hellasem Werona (0:0)

Napastnicy:

• Robert Lewandowski (FC Barcelona) - 90 minut w meczu z Getafe (0:0)
  • Krzysztof Piątek (Salernitana) - asysta, grał do 58. minuty w meczu z Torino (1:1)
  • Karol Świderski (Charlotte) - asysta, grał do 75. minuty w meczu z Colorado Rapids (2:2)