25 maja 1900 roku w Bydgoszczy zmarł Ludwig Buchholz, radny miejski, radca magistratu, przemysłowiec, właściciel garbarni zbudowanej na działkach przy ul. Garbary i Grottgera, jednej z największych fabryk skór w Rzeszy Niemieckiej
25 maja 1901 roku zakończono budowę trzeciej linii tramwajowej w mieście, biegnącej ze Szreterów (okolice obecnego ronda Fordońskiego) na Wilczak. Podobnie jak poprzednie, ta trasa również była jednotorowa, z mijankami usytuowanymi na trasie. Jej oba krańce wybiegały poza granice miasta. Budowę podzielono na dwa etapy – ze Szreterów na plac Teatralny (1900 rok) i z ww. placu na Wilczak ulicami Focha, Kordeckiego, Świętej Trójcy i Nakielską.
25 maja 1913 roku na Wzgórzu Wolności, noszącym wówczas nazwę Bismarckhohe, odbyła się wobec około 8 tysięcy mieszkańców uroczystość odsłonięcia tzw. wieży Bismarcka. Ceremonię uświetnił start balonu o nazwie „Bromberg”. Budowlę po odrodzeniu Polski zamierzano przekształcić na pomnik Wolności, jednak ostatecznie zburzono ją 18 maja 1928 r.
25 maja 1918 roku w Bydgoszczy rozpoczął się dwudniowy zjazd Niemieckiego Związku Marchii Wschodniej, popularnie zwanego hakatą, najbardziej antypolskiej organizacji istniejącej w Niemczech. W uchwale kongresu domagano się wznowienia skrajnie antypolskiej polityki i rugowania wszelkich przejawów polskości w życiu codziennym.
25 maja 1944 roku w okresie okupacji w restauracji na terenie dawnej Rzeźni Miejskiej przy ul. Jagiellońskiej otwarto Teatr Lalek dla niemieckich dzieci. Działał on tylko przez miesiąc z powodu ogłoszenia powszechnej mobilizacji.
"Zboczone" nazwy polskich miejscowości. Te miejsca naprawdę ...
25 maja 1955 roku z Bydgoszczy wyruszył pierwszy pociąg z młodzieżą – pionierami, którzy pozytywnie odpowiedzieli na apel Związku Młodzieży Polskiej i wyruszyli do pracy w PGR-ach na Mazurach, gdzie brakowało rąk do pracy.
25 maja 1959 roku w Wojewódzkim Domu Kultury przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy odbył się w ramach „Estrady poetyckiej” wieczór autorski Władysława Broniewskiego.
25 maja 1966 roku na budynku przy ul. Kozietulskiego 5 odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona Karolowi Szymanowskiemu, który w latach 1921-22 odwiedzał mieszkającą tutaj swoją matkę. Projektantem tablicy był Bronisław Zygfryd Nowicki.
25 maja 1975 roku w amfiteatrze Zawiszy wystąpiła popularna węgierska grupa rockowa Locomotiv GT.
25 maja 1982 roku w związku z zamknięciem z powodu groźby zawalenia się stropów budynku biblioteki przy Starym Rynku, otwarta została w domu przy ul. Jagiellońskiej 61 nowa czytelnia czasopism dysponująca 150 najpopularniejszymi tytułami.
25 maja 1986 roku po raz pierwszy po sześcioletniej przerwie w Bydgoszczy na Starym Rynku odbył się tradycyjny kiermasz książek. Swoje dzieła podpisywali m.in. Jerzy Sulima-Kamiński, Andrzej Baszkowski i Jan Górec-Rosiński.
25 maja 1998 roku bydgoski Sąd Rejonowy ogłosił upadłość „Rometu”, jednego z największych i najbardziej rozpoznawalnych bydgoskich zakładów przemysłowych w II połowie XX wieku.
25 maja 1999 roku w amfiteatrze Zawiszy wystąpił z recitalem piosenkarz z Serbii, Milan Bregović.
25 maja 2000 roku w mieszkaniu przy ul. Morcinka na Błoniu w trakcie alkoholowej sprzeczki 29-letni Sebastian Ch. ugodził nożem w udo swoją 42-letnią konkubinę, która zmarła z wykrwawienia, nim nadeszła pomoc. W tym samym mieszkaniu miesiąc wcześniej w czasie zakrapianej imprezy jeden z jej uczestników przypadkiem rozerwał się granatem.
FLESZ - Polacy jedzą coraz mniej mięsa
źródło: TVN/x-news
