Podsumowanie 2023 r. na rynku owoców. Zbiory były mniejsze, królują jabłka, przybywa czereśni i śliwek

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Widoczny jest szybki wzrost wydajności produkcji, który z nawiązką kompensuje niższą powierzchnię upraw.
Widoczny jest szybki wzrost wydajności produkcji, który z nawiązką kompensuje niższą powierzchnię upraw. Oskar Nowak
Tegoroczne zbiory owoców z drzew były szacunkowo o 9 proc. niższe od uzyskanych przez polskich sadowników rok temu. Kilkuprocentowy spadek rzeczoznawcy GUS odnotowali także w przypadku krzewów owocowych i plantacji jagodowych. Niekwestionowanym liderem na polskim rynku pozostają jabłka, ale ekonomiści zwracają uwagę, że w ostatnich latach wyraźnie silniej od innych owoców rośnie produkcja czereśni i śliwek.

Spis treści

Główny Urząd Statystyczny jak co roku, podsumował zbiory, publikując Wynikowy szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych. Poniżej przyglądamy się tej części raportu, który został poświęcony owocom oraz zaglądamy do analizy ekonomistów.

Produkcja owoców w Polsce. Podsumowanie zbiorów 2023 według GUS

Specjaliści GUS przewidują, że zbiory owoców z drzew wyniosą ok. 4,4 mln t, a to w porównaniu z wynikiem poprzedniego sezonu oznacza blisko 9-procentowy spadek. Natomiast zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się na niespełna 0,6 mln t, zatem o ok. 6 proc. mniej od zbiorów w 2022 r.

Szacunkowe zbiory GUS dla poszczególnych owoców z drzew prezentują się następująco:

  • jabłka - ponad 3,8 mln t, niemal o 9% mniej
  • gruszki - 79 tys. t, tj. o 2% mniej
  • śliwki - 126 tys. t, 5% mniej
  • wiśnie - 168 tys. t, czyli o ponad 8% mniej
  • czereśnie- 69 tys. t, 10% mniej
  • brzoskwinie, morele i orzechy włoskie — niespełna 20 tys. t, czyli o ok. 10% mniej niż przed rokiem.

Zbiory pozostałych owoców z drzew wyniosły prawie 3 tys. t, i były zbliżone do wyniku uzyskanego w 2022 r.

Truskawki na czele grupy owoców z krzewów i plantacji jagodowych

Rzeczoznawcy GUS wskazują na 2 główne powody spadku zbiorów. Za słabsze wyniki 2023 roku mają odpowiadać przede wszystkim trudne warunki pogodowe w trakcie wegetacji oraz ograniczone stosowanie nawozów i ochrony roślin na wielu plantacjach. Do drugiego z czynników przyczynił się wzrost kosztów środków produkcji.

GUS: Produkcję porzeczek ogółem (czarnych i kolorowych łącznie) oszacowano na niespełna 130 tys. t, czyli o 11% mniej niż w 2022 r. Czynnikiem ograniczającym owocowanie, podobnie jak w zeszłym roku, był silny opad kwiatów, a następnie zawiązków wywołany suszą.

Zbiory poszczególnych owoców miękkich w 2023 roku szacunkowo wyniosły:

  • maliny - 96 tys. t, o 8% mniej
  • porzeczki czarne - ponad 91 tys. t, tj. o ok. 10% mniej
  • borówka wysoka - niespełna 62 tys. t, prawie o 4% mniej
  • truskawki - 180 tys. t, o ok. 3% mniej
  • agrest - ponad 8 tys. t, o 15% mniej.

Zbiory pozostałych owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych w sadach zostały ocenione przez GUS na 90 tys. t, czyli na zbliżonym poziomie z roku ubiegłego. Największy udział w tej grupie ma aronia i jagoda kamczacka.

Rynek owoców w Polsce zmienia się, ubywa sadów, nie plonów

Analitycy banku Credit Agricole w branżowym raporcie Agro Mapa zima 2023 rozkładają polski rynek owoców na proporcje, by pokazać, jak duży wycinek stanowią owoce z sadów jabłoniowych.

W przypadku owoców z drzew niekwestionowanym liderem pozostają jabłka, które odpowiadają za ok. 89,5% całkowitej produkcji (średni udział za ostatnie 3 lata). Kolejne miejsca zajmują odpowiednio wiśnie (3,8%), śliwki (2,8%), gruszki (1,7%) i czereśnie (1,5%). Udział pozostałych owoców z drzew takich jak brzoskwinie, morele czy orzechy włoskie jest marginalny.

Lider jest niekwestionowany, jednak obserwatorzy rynku odnotowują, że produkcja czereśni i śliwek rośnie w ostatnich latach wyraźnie silniej na tle pozostałych gatunków owoców, co wynika zarówno ze wzrostu powierzchni sadów, jak i wyższego plonowania.

Wzrost powierzchni sadów w przypadku czereśni i śliwek stanowi jednak wyjątek na tle innych plantacji, na ogół całkowita powierzchnia sadów w Polsce obniża się sukcesywnie. Rosnąca wydajność rekompensuje mniejszy areał.

Rośnie znaczenie Polski w unijnej produkcji owoców z drzew.

- W ostatnich latach Polska zwiększyła swój udział w unijnej produkcji wiśni i jabłek, wzmacniając swoją pozycję największego producenta. Silny wzrost udziału został odnotowany również w przypadku wspomnianych wyżej czereśni i śliwek, co w przypadku czereśni pozwoliło awansować Polsce na 4. miejsce pod względem ich produkcji - podaje Credit Agricole.

Produkcja owoców z krzewów i plantacji jagodowych jest silniej zdywersyfikowana niż produkcja owoców z drzew. Największy udział w produkcji mają truskawki i porzeczki (odpowiednio 28,0% i 25,6% - średni udział za ostatnie 3 lata). Warto jednak odnotować, że ich udziały wyraźnie zmniejszyły się w ostatnich latach na rzecz malin (19,2%), borówek (10,0%), a także pozostałych owoców takich jak aronia, orzechy laskowe, jeżyny, winorośl czy jagody kamczackie.

Źródła: GUS, Credit Agricole

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.