
1 czerwca 1410 roku starosta bydgoski, Jan z Brzozogłów, otrzymał od króla Władysława Jagiełły zamek bydgoski w dzierżawę.

1 czerwca 1781 roku na podstawie porozumienia między władzami państwowymi a biskupem chełmińskim hr. Janem Karolem von Hohenzollernem utworzono w Bydgoszczy gimnazjum katolickie, stało się to w rok po rozwiązaniu kolegium jezuitów.

1 czerwca 1908 roku rozpoczęło się zarządzone przez magistrat liczenie przechodniów na ul. Mostowej w Bydgoszczy w celu stwierdzenia, czy nie zachodzi potrzeba poszerzenia mostu przez Brdę.

1 czerwca 1929 roku otwarto regularną komunikację lotniczą na trasie Poznań - Bydgoszcz – Gdańsk. Pierwszym pasażerskim samolotem, który o godz. 9 „usiadł” na pasie startowym lotniska w Bydgoszczy był aeroplan marki Junkers 13 z Gdańska, czyli zza granicy, bowiem wówczas Gdańsk był Wolnym Miastem. Maszyna kierowana była przez pilota Tobijczyka, który o godz. 10 odleciał do Poznania. Na lotnisku były przemówienia, kwiaty, gratulacje. Do Poznania przelecieli się jako pierwsi polityk dr Szymański, płk. Pałaszewski i redaktor „Dziennika Bydgoskiego”, Teodor Brandowski. Linia czynna do była do września 1933 roku.