Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pięć kółek i inne skojarzenia na 100-lecie PKOl. [zdjęcia]

Marek Fabiszewski
Marek Fabiszewski
Organizatorzy konkursu, młodzi uczestnicy oraz byli bydgoscy olimpijczycy w galerii Wieży Ciśnień. Na innych zdjęciach także rodzice i konkursowe prace ich dzieci.
Organizatorzy konkursu, młodzi uczestnicy oraz byli bydgoscy olimpijczycy w galerii Wieży Ciśnień. Na innych zdjęciach także rodzice i konkursowe prace ich dzieci. Marek Fabiszewski
Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy oraz Regionalny Komitet Olimpijski w Bydgoszczy zorganizowały konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży na 100-lecie Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

12 października mija dokładnie 100 lat, kiedy powołano życia PKOl.

Ogłoszenie wyników połączone z wernisażem prac odbyło się w piątek, 4 października, w galerii Wieży Ciśnień.
Uroczystość w obiekcie przy ul. Filareckiej poprowadził Andrzej Maciejewski,
który jest też organizatorem konkursów wiedzy dla młodzieży szkolnej.

Obecni mogli się dowiedzieć, że mamy już 192 olimpijczyków z Kujawsko-Pomorskiego, z samej Bydgoszczy 144. Na 306 medali zdobytych przez biało-czerwonych na IO, 30 wywalczyli zawodnicy z Kujawsko-Pomorskiego, a 25 z Bydgoszczy.

Na ogłoszeniu wyników obecni byli dawni bydgoscy olimpijczycy:

kajakarka Daniela Pilecka Lewicka (z domu Walkowiak; brązowy medal na IO w Rzymie 1960, startowała też w Tokio 1964);

młociarz Alfred Niklas (IO 1956);

wioślarz Antoni Rosołowicz (IO 1960);

kajakarz Dariusz Białkowski (dwukrotny brązowy medalista olimpijski (1992, 2000), 4-krotny olimpijczyk (1992, 1996, 2000, 2004);

wioślarz Ryszard Kubiak (trzykrotny uczestnik IO 1972, 1976 i 1980 - brązowy medal w Moskwie).

Ryszard Kubiak, który jest teraz członkiem Regionalnej Rady Olimpijskiej, był też w komisji oceniającej konkursowe prace plastyczne. Razem z Marią Śmigiel (Miejski Szkolny Związek Sportowy) i Bartłomiejem Bromberkiem (koordynator Muzeum Wodociągów), który jej przewodniczył.

- Pomysł konkursu narodził się na początku roku. Przestrzeń wystawiennicza w galerii Wieży Ciśnień jest odpowiednia do takiej wystawy - mówi szef jury. - Młodzi uczestnicy mogli się pochwalić swoimi pracami, a my przybliżyliśmy im historię PKOl. oraz bydgoskiego i regionalnego sportu. Wpłynęło ponad 80 prac. Oprócz zdolności plastycznych i techniki wykonania ważny był też przekaz bezpośrednio związany z symboliką igrzysk, choćby z kółkami olimpijskimi, czy konkretnymi dyscyplinami sportu. W jury była burza mózgów, ale nagrodzone prace wybraliśmy jednomyślnie.

Na ogłoszeniu wyników obecny był też Michał Jarocha z Galerii Sportu Bydgoskiego na Zawiszy, współpracujący z organizatorami.

Wyniki konkursu plastycznego na 100-lecie PKOl.

Klasy IV - VI: 1. Oliwia Ligman (SP 47), 2. Maja Grzelczak (SP 15), 3. Julia Sobkiewicz (SP 12), 4. Anna Astratsaturova (SP 41), 5. Amelia Kończal (Zespół Szkół Katolickich), 6. Lena Bartkowiak (SP 41) i Wiktor Zabłocki (MDK nr 2);

Klasy VII - VIII: 1. Maja Karolina Musiałowska (SP 64), 2. Dominik Walkowiak (SP 41), 3. Izabela Kucharska (SP 13), 4. Julia Murawa (SP 36), 5. Zuzanna Hein (SP 32), 6. Patrycja Kuffel (SP 13).

Wyróżnienie za prace TOKIO 2020: Julia Bartkowiak (SP 41)

Wyróżnienia dla najmłodszych (II klasa): Emilia Janus i Pola Żywicka (obie MDK nr 2).

Polski Komitet Olimpijski został utworzony 12 października 1919

Podczas zjazdu założycielskiego, zorganizowanego w salce konferencyjnej Hotelu Francuskiego w Krakowie przez działaczy turystycznych, lekkoatletycznych oraz narciarskich (ta sama grupa osób dzień wcześniej założyła Polski Związek Lekkiej Atletyki) - jako Komitet Udziału Polski w Igrzyskach Olimpijskich (Polski Komitet Igrzysk Olimpijskich) i do roku 1924 nosił taką nazwę.

Prezesem został wybrany książę Stefan Lubomirski, a protektorat objął Naczelnik Państwa Józef Piłsudski.

Pierwszym zadaniem Komitetu miała być organizacja startu reprezentacji kraju na Igrzyskach Olimpijskich w Antwerpii w 1920, jednak uniemożliwiła to postępująca wojna polsko-bolszewicka.

Debiutanckimi igrzyskami, w których wzięli udział polscy zawodnicy, był zatem Tydzień Sportów Zimowych w Chamonix (8-osobowa ekipa) i Igrzyska w Paryżu w 1924, na których reprezentacja Polski zdobył dwa medale: srebrny w kolarstwie torowym oraz brązowy w jeździectwie.

Pierwszy złoty medal zdobyła dla Polski Halina Konopacka w rzucie dyskiem na Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie w 1928.[Wikipedia]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera