MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pękła rura, chaos w Bydgoszczy [kalendarium, 12 lutego]

Krzysztof Błażejewski
Archiwum Polska Press
Zobacz co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 12 lutego [Kalendarium "Expressu"]

12 lutego 1913 roku bydgoski oddział związku hakatystów niemieckich wydał odezwę do niemieckich mieszkańców Bydgoszczy, aby kupowali towary wyłącznie w niemieckich składach, chcąc w ten sposób doprowadzić do upadku przedsiębiorstw polskich.

12 lutego 1920 roku po raz pierwszy od powrotu Bydgoszczy do Polski zebrała się na posiedzeniu Tymczasowa Rada Miejska, nominowana przez ministra byłej dzielnicy pruskiej.

12 lutego 1921 roku za sumę 1 750 000 marek polskich dotychczasowi właściciele – polska spółka budowlana, sprzedała niezwykle ważny dla społeczności polskiej pod zaborami Dom Polski przy ul. Gamma (obecnie Warmińskiego) w Bydgoszczy Julianowi Sokołowskiemu i Adamowi Piotrowskiemu, którzy przybyli z Berlina. Nowi właściciele urządzili w nim fabrykę aparatów telefonicznych i zamków do drzwi.

12 lutego 1931 roku na mocy rozporządzenia prezydenta Bydgoszczy istotnej zmianie uległa zasada numeracji domów. Wcześniej posesje otrzymywały numery bieżące po kolei, bez podziału na parzyste i nieparzyste, najpierw po jednej stronie ulicy, a następnie, w odwrotnej kolejności, jakby wracając, do początku ulicy. Po zmianie po jednej stronie ulicy (prawej) biegły numery parzyste, po drugiej zaś (lewej) równolegle numery nieparzyste.

12 lutego 1935 roku wzdłuż szosy gdańskiej w kierunku Myślęcinka odbyły się pierwsze w historii Bydgoszczy zawody narciarskie. Wytyczono trasy o długości 2, 3 i 5 kilometrów, a startowała młodzież z Miejskiego Gimnazjum im. Kopernika i Gimnazjum Humanistycznego.

12 lutego 1936 roku w sali Banku Spółek Zarobkowych w Bydgoszczy otwarta została, budząca ogromne zainteresowanie, wystawa przyrodnicza ze zbiorów Michaliny Issakowej, podróżniczki po Ameryce Południowej. Kolekcja liczyła 25 tys. okazów. Bydgoszczanie oglądali m.in. owady egzotyczne, wypchane ary i kolibry, skóry węży, czaszki jaguarów oraz wyroby rękodzieła Indian z plemienia Karoadów.

12 lutego 1975 roku nastąpiło oddanie do użytku nowej arterii miejskiej w Bydgoszczy: po przebiciu na południe i wyburzeniu kilku budynków, ul. Królowej Jadwigi nie kończyła się już na wysokości ul. Garbary, ale została wydłużona tak, by dochodziła do ówczesnej ul. Czerwonej Armii. W ten sposób zakończone zostały prace przy budowie nowego ronda Grunwaldzkiego, które po zasypaniu części Kanału Bydgoskiego w ogromnym stopniu ułatwiło komunikację, przeobrażając jednocześnie całkowicie tę część miasta.

12 lutego 2003 roku na skutek pęknięcia rury wodociągowej w godzinach popołudniowych skrzyżowanie ulic Kujawskiej i Brzozowej w Bydgoszczy zostało zalane wodą. Awaria wywołała wielki chaos komunikacyjny na górnym tarasie miasta.

12 lutego 2015 roku w Bydgoszczy odbyło się sympozjum naukowe poświęcone bydgoszczaninowi, znakomitemu kryptologowi, Marianowi Rejewskiemu. Gościem konferencji była córka matematyka, Janina Sylwestrzak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski