5 czerwca 1910 roku grupa bydgoskich esperantystów, działających w mieście od 1908 roku z prezesem klubu, syndykiem Izby Handlowej, doktorem filozofii Moritzem Kantem odwiedziła przebywającego w sanatorium w Ciechocinku twórcę esperanto, dr. Ludwika Zamenhoffa. Ruch esperancki był najbardziej ożywiony w Bydgoszczy w latach 30. XX wieku i w latach 70., kiedy stała się Bydgoszcz najsilniejszym ośrodkiem w kraju. Od 1972 roku działał Klub „Esperanto”, w którym siedzibę miało Biuro Międzynarodowej Turystyki Esperanckiej „Esperantotour”. Od 1990 światowa organizacja turystyki esperanckiej MONDA Turismo przeniosła swoją siedzibę do Bydgoszczy.
5 czerwca 1926 roku w Teatrze Miejskim w Bydgoszczy odczyt, z którego dochód przeznaczony został na cele dobroczynne, wygłosiła Maria Rodziewiczówna, popularna powieściopisarka i społeczniczka.
5 czerwca 1928 roku warszawski „Głos Prawdy” zamieścił artykuł pt. „Tajemnice gospodarki miejskiej w Bydgoszczy” sugerując w nim korupcję i przestępczą działalność członków rady. Podczas prokuratorskiego śledztwa okazało się, że autorem paszkwilu był jeden z radnych, który potem, na sprostowania zamieszczone w warszawskiej prasie, wyłudził od rady 10 000 złotych.
WIDEO: Ekipa budowlana sprzed ponad 100 lat schowała w Bydgoszczy kapsułę czasu. Co w niej było?
5 czerwca 1937 roku powołano pierwszy zarząd bydgoskiego ośrodka tzw. OZON-u, czyli Obozu Zjednoczenia Narodowego, ugrupowania wspierającego rządzącą sanację po śmierci Józefa Piłsudskiego. Prezesem bydgoskiego OZON-u został adwokat Zygmunt Sioda. Ugrupowanie to jednak aż do wojny nie cieszyło się w Bydgoszczy większym poparciem.
5 czerwca 1938 roku miało miejsce otwarcie „zakładów kąpielowych Riviera” nad Brdą w miejscu dawnej „kąpielni Petersona”. Basen o długości ponad 200 metrów i szerokości ok. 30 m, głębokości od 1-7 metrów posiadał czystą wodę połączoną z Brdą. Tuż przy basenie znajdowały się plaża ze sztucznie usypanym piaskiem, leżaki, kabiny, szatnia, bufet, a także pomieszczenia do gry w bilard, szachy i brydża. Przy basenie ustawiono wieżę i trampoliny do skoków. Na miejscu można było pod okiem instruktora nauczyć się pływać. W niedzielę odbywały się koncerty, a w środy zabawy dla dzieci.
5 czerwca 1965 roku w Teatrze Polskim w Bydgoszczy odbyło się pierwsze w naszym kraju wystawienie „Tanga” Sławomira Mrożka w reżyserii Teresy Żukowskiej. Prawo do prapremiery miał na życzenie autora Teatr Współczesny w Warszawie, jednak na skutek opóźnień związanych z przygotowaniem premiery, teatr bydgoski wystawił ją wcześniej.
5 czerwca 1968 roku nad Bydgoszczą przeszła silna burza połączona z gradobiciem. Niektóre ulice w mieście zamieniły się w rwące potoki. Poważne szkody zanotowano w ogrodach i sadach.
12146979
5 czerwca 1978 roku nastąpiło oddanie do użytku stołówki Zakładów Chemicznych „Zachem”, wybudowanej kosztem 38 mln zł w okolicach głównej bramy zakładu. Obiekt posiadał salę konsumpcyjną na 450 miejsc oraz część hotelową przeznaczoną dla gości „Zachemu”. W stołówce codziennie wydawano ok. 3 tys. obiadów oraz 6,5 tys. posiłków regeneracyjnych.
5 czerwca 1982 roku do Bydgoszczy przyjechał ówczesny redaktor naczelny „Polityki”, późniejszy premier i ostatni I sekretarz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, Mieczysław F. Rakowski. Spotkał się on w księgarni „Współczesna” z okazji wyboru przez redakcję „Dziennika Wieczornego” jego książki „Od sierpnia do grudnia 1980 r.”, opartej na listach otrzymywanych od czytelników „Polityki”, jako... książki roku 1981 w dorocznym plebiscycie „DW”.
