https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pada i wieje w Kujawsko-Pomorskiem. Trwa oczekiwanie na uderzenie niżu genueńskiego

Maciej Czerniak
Meteorolodzy od kilku już dni zapowiadali groźne zjawiska pogodowe związane z niżem genueńskim. W Kujawsko-Pomorskiem miejscami już pada
Meteorolodzy od kilku już dni zapowiadali groźne zjawiska pogodowe związane z niżem genueńskim. W Kujawsko-Pomorskiem miejscami już pada Polskapress
Niż genueński dotarł nad Polskę. Na południu, między innymi w Sudetach i na Śląsku sytuacja robi się groźna. W Kujawsko-Pomorskiem na razie jest spokojnie. Nasi strażacy pozostają w gotowości. Na razie nie ma też planu, by jechali do południowych województw wspomagać innych mundurowych.

- W regionie deszcz padał miarowo. W ciągu doby odnotowano 15 interwencji związanych z pogodą - 11 dotyczy zalegających na chodnikach i drogach konarów drzew, 4 krotnie wypompowywano wodę z zalanych obiektów. Brak zdarzeń szczególnych - wylicza st. bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska, rzeczniczka prasowa Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.

Dodaje, że w jednej z gmin doszło do zalania domu z powodu przeciekającego dachu. Jak zaznacza jednak, w tym przypadku przyczyną nie była wyjątkowo potężna ulewa, a zły stan techniczny starego domostwa.

Na południu Polski jest już groźnie

Nad Polskę dotarło zjawisko nazywane niżem genueńskim. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje w województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim od czwartku do niedzieli sumę opadów sięgającą 150 litrów na metr kwadratowy, co może spowodować gwałtowne powodzie. W tych województwach obowiązuje ostrzeżenie przed intensywnymi opadami najwyższego - trzeciego stopnia. Największe opady deszczu prognozowane są w Kotlinie Kłodzkiej.

IMGW poinformował, że zanotował przekroczony stan alarmowy na 41 stacjach hydrologicznych w Polsce oraz stan ostrzegawczy na 30 stacjach.

Na stacji Jarnołtówek pobito rekord z 1997 roku. Minionej doby na stacji dobowa suma opadu w tej miejsowości w województwie opolskim wyniosła 161,5 mm. „To 30 mm więcej niż dotychczasowy rekord dobowej sumy opadu z 1997 roku” – czytamy w komunikacie.

Dla Kujawsko-Pomorskiego prognozy są łagodniejsze, ale również możemy spodziewać się obfitych opadów w ten weekend. Na południu Polski doszło już do lokalnych podtopień, a w najwyższym stopniu gotowości utrzymywane są służby, w tym przede wszystkim straż pożarna.

Czy strażacy z Kujawsko-Pomorskiego również pojadą w obszary na południu, zagrożone powodziami? - Nie ma takiej decyzji - mówi Małgorzata Jarocka-Krzemkowska. - Sytuacja na południu jest pod kontrolą, nie ma na razie planu, ani konieczności, by nasi strażacy byli potrzebni tam do pomocy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski