https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Opłaty za wjazd do Wielkiej Brytanii?! Ważne informacje dla turystów [22.11.24]

Kamila Pochowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Szykują się wielkie zmiany dla osób podróżujących do Wielkiej Brytanii. Odwiedzający wkrótce będą musieli uiścić opłatę „za zwolnienie” w wysokości 10 funtów (około 50 złotych). Od kwietnia przyszłego roku dotyczyć to będzie także obywateli Polski.

Wielka Brytania wprowadza opłatę za wjazd do kraju

Niemała rewolucja dla osób podróżujących do Wielkiej Brytanii. ETA, czyli Elektroniczny system autoryzacji podróży jest rezultatem wprowadzenia przez rząd brytyjski nowych przepisów. Według rządzących, mają one poprawić bezpieczeństwo granic, a także zwiększyć kontrole nad tym, kto przekracza granice Wysp Brytyjskich. Bezzwrotna opłata nie dotyczy osób mieszkających w Wielkiej Brytanii ani tych posiadających wizę, prawo do pracy lub nauki w tym kraju.

Dokument ETA ważne przez dwa lata

Aby uzyskać ETA, trzeba będzie wypełnić wniosek dostępny na brytyjskiej stronie rządowej. Mówi się też o tym, że powstanie dedykowana temu specjalna aplikacja mobilna. Decyzja o przyznaniu pozwolenia na wjazd do Wielkiej Brytanii ma być przyznawana maksymalnie w terminie trzech dni od złożenia wniosku. Opłata za wydanie autoryzacji wyniesie GBP 10 za każdą podróżującą osobę. ETA będzie upoważniać do wielokrotnego wjazdu do Wielkiej Brytanii przez okres 2 lat od wydania ETA, ale nie dłużej, niż do końca ważności paszportu osoby podróżującej. ETA będzie dokumentem wydanym w formie elektronicznej i będzie bezpośrednio powiązany z paszportem, dlatego w przypadku jego utraty lub wymiany konieczne będzie wystąpienie o nową ETA.

Opłata za wjazd do Wielkiej Brytanii - co z Polakami mieszkającymi w UK?

Przyjazd do Zjednoczonego Królestwa bez konieczności posiadania wizy jest możliwy w przypadku osób, które posiadają status osoby osiedlonej lub osób, które przyjeżdżają w celu turystycznym lub wizyty (przy tym funkcjonariusz Straży Granicznej każdorazowo ocenia cel na podstawie przedstawionych informacji i dokumentów, w tym przede wszystkim częstotliwości wcześniejszych przyjazdów, ich celu oraz długości). Po 1 stycznia 2021 r. osoby, które chcą podjąć pracę w Wielkiej Brytanii lub przyjeżdżają w celach zawodowych powyżej 6 miesięcy bądź w celu podjęcia nauki muszą posiadać wizę przed przyjazdem.

ETA dla Unii Europejskiej - od kiedy?

Od 5 marca 2025 r. system elektronicznej autoryzacji podróży (ETA) zostanie wprowadzony również dla obywateli Unii Europejskiej, w tym Polski, objętych ruchem bezwizowym, którzy nie posiadają brytyjskiej wizy lub innej formy dokumentu pobytowego. Wymóg posiadania ETA będzie dotyczyć m.in. obywateli PL podróżujących do Wielkiej Brytanii turystycznie, w celu odwiedzin lub w celu tranzytu do innego państwa, nawet bez opuszczania strefy tranzytowej lotniska.

ETA nie będzie wymagane od obywateli Polski posiadających wizę, pozwolenie na stały lub czasowy pobyt w Wielkiej Brytanii czy tych zwolnionych z kontroli imigracyjnej na podstawie odrębnych przepisów. Autoryzacja ETA będzie wymagana od obywateli PL od 2 kwietnia 2025 r. Między 5 marca a 2 kwietnia 2025 r. przedstawienie autoryzacji ETA przez obywateli RP nie będzie wymagane.

Pensja minimalna 2025 - taka będzie podwyżka

We wrześniu 2024 roku poznaliśmy ostateczną kwotę minimalnego wynagrodzenia, która będzie obowiązywać w 2025 roku. Warto zauważyć, że nadchodząca podwyżka będzie nieco wyższa niż pierwotnie proponowana przez rząd kwota, która była przedmiotem negocjacji w Radzie Dialogu Społecznego.

W styczniu 2024 roku, z powodu wysokiej inflacji, minimalne wynagrodzenie brutto wzrosło rekordowo z 3600 złotych do 4242 złotych. Druga korekta nastąpiła w lipcu i podniosła je do 4300 zł brutto, co przekłada się na 3261,53 zł netto. Taka kwota będzie niezmienna do końca 2024 roku.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski