"Tor regatowy „Brdyujście” został wstępnie wytypowany przez Ministerstwo Sportu jako „Specjalistyczny ośrodek o strategicznym znaczeniu dla sportu wyczynowego” i jest szansa, że wkrótce do Bydgoszczy wrócą zawodnicy kadr narodowych w celu przygotowań do Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio" - informuje Bydgoskie Centrum Sportu. Z pismem w tej sprawie do Ministra Sportu zwrócił się Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski w dniu 23 kwietnia br. - czytamy na profilu BCS na Facebooku.
Metamorfoza toru regatowego w Bydgoszczy
Tor w Brdyujściu to bydgoskie centrum sportów wodnych. Tu od wielu lat organizowano regaty kajakowe, wioślarskie, żeglarskie i ulubione przez bydgoszczan wyścigi smoczych łodzi. W 2015 roku miasto ogłosiło przetarg na przebudowę i poszerzenie toru. Tor przeszedł gruntowną modernizację. Oprócz przebudowy, zamontowano nowoczesną infrastrukturę, w tym system startowy z maszyną startową dla kajaków. Pod woda znalazło się 20 km stalowych linek oraz zakupiono silniki do łodzi i odnowiono pomosty.
Zobacz również:
Bydgoskie miejskie legendy. 10 historii nie do końca zmyślon...
Tor regatowy istnieje od XIX wieku
Historia toru regatowego w Brdyujściu sięga końca XIX wieku. W wyniku prowadzonych prac z zakresu inżynierii wodnej, w okolicy ujścia Brdy do Wisły powstał akwen, którym szybko zainteresowały się bydgoskie kluby wioślarskie. W 1920 roku zorganizowano tu pierwsze regaty, a w 1924 roku, w obecności ówczesnego prezydenta Polski Stanisława Wojciechowskiego, rozegrano Wszechpolskie Regaty Wioślarskie.
