Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Okulary przeciwsłoneczne tarczą dla naszego oka

Tomasz Skory
Wiele osób, wybierając okulary przeciwsłoneczne, zwraca uwagę przede wszystkim na to, jak wyglądają, zapominając o ich podstawowej funkcji, jaką jest ochrona wzroku przed szkodliwym promieniowaniem.

Wiele osób, wybierając okulary przeciwsłoneczne, zwraca uwagę przede wszystkim na to, jak wyglądają, zapominając o ich podstawowej funkcji, jaką jest ochrona wzroku przed szkodliwym promieniowaniem.

<!** Image 3 align=none alt="Image 217484" sub="Siostry Zuza i Ania przeglądają się w przymierzanych okularach. Dobre szkła w porządnych oprawkach to spory wydatek, ale optycy radzą, że na nich lepiej nie oszczędzać Fot.: Dariusz Bloch">

Większość z nas zakupu okularów przeciwsłonecznych dokonuje z marszu, na ulicznym stoisku. Bo akurat świeci słońce, na stojaku jest całkiem ładny model, a piętnaście złotych to nie taka duża kwota. Zakup pod wpływem impulsu to jednak żadna inwestycja.

- Takie okulary nie chronią naszego wzroku przed promieniami ultrafioletowymi i podczerwonymi. To po prostu przyciemnione szkło, które może wręcz zaszkodzić naszym oczom - ostrzega Jacek Domagalski, optyk-optometrysta z salonu „Optyk Expres” przy ul. Bałtyckiej.

Ciemne okulary sprawiają bowiem, że rozszerzają się nasze źrenice, a tym samym dostaje się przez nie więcej promieniowania. Jeśli nie jest ono filtrowane, może uszkodzić naszą siatkówkę, doprowadzając do pogorszenia wzroku.

Obecność filtra UV jest najważniejsza, na właściwości soczewek wpływa jednak również ich barwa. Szare szkła są najbardziej uniwersalne i nie zniekształcają naturalnych barw. Te w odcieniach brązu i złota sprawdzają się dobrze podczas jazdy samochodem oraz uprawiania sportów wodnych i zimowych. W ofercie dostępne są także okulary, których soczewki mają kolor różowy i żółty. Przy niewielkim nasłonecznieniu te barwy zwiększają kontrast i ostrość widzenia. Nie nadają się one natomiast dla kierowców, ponieważ mogą zniekształcać kolory sygnalizacji.

<!** reklama>

Warto też zwrócić uwagę, czy nasze okulary posiadają filtr polaryzacyjny. Polaryzacja eliminuje odblaski i odbicia, które powstają, gdy światło pada na płaskie powierzchnie.

- Powstały one między innymi z myślą o wędkarzach, którzy muszą wpatrywać się w wodę. Dzięki takiemu filtrowi widzą oni wyraźnie spławik, nie drażni ich światło odbijające się od tafli wody. Łatwo przekonać się o zaletach polaryzacji, gdy po ubraniu takich okularów spojrzymy na samochód, od którego szyby odbija się słońce. Bez okularów widać odbite światło, w okularach zobaczymy, co jest za szybą - mówi Jacek Domagalski.

Kolejnym udogodnieniem, które powstało z myślą o użytkownikach samochodów, są szkła typu blue blocker.

- Zostały zaprojektowane dla amerykańskich kierowców ciężarówek. Odcinają one światło niebieskie, przez co nadają się do jazdy w warunkach o ograniczonej widoczności. Rozjaśniają widziany obraz, więc ułatwiają prowadzenie samochodu w nocy.

Inną kategorię stanowią okulary sportowe. Ekstremalne warunki wymagają zapewnienia oczom znacznie większej ochrony.

- Alpiniści, narciarze i miłośnicy snowboardu muszą pamiętać, że im jesteśmy wyżej, tym promienie świetlne mocniej atakują nasz wzrok. W górach ostre światło atakuje nas właściwie z każdej strony. To samo dotyczy też uczestników rajdów przez pustynie. W takich warunkach ochrona, którą zapewniają zwykłe okulary przeciwsłoneczne, nie jest wystarczająca. Soczewki w okularach sportowych są przede wszystkim ciemniejsze. Niektóre z nich przepuszczają zaledwie 5 procent światła. Poza tym takie okulary są bardziej obudowane i lepiej przylegają do twarzy, co dodatkowo stanowi ochronę przed wiatrem, deszczem czy śniegiem - słyszymy w jednym ze sklepów z odzieżą turystyczną.

Cena dobrych szkieł z filtrem to wydatek kilkuset złotych, zdaniem specjalistów na okularach nie warto jednak oszczędzać. - Ludzie kierują się głównie ceną, nie patrząc na parametry, i później robią krzywdę sobie lub innym. Jeżeli nie chcemy wydawać pieniędzy na dobre okulary, lepiej chodzić bez, niż szkodzić sobie złymi - radzi Jacek Domagalski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!