Oddaj krew i odbierz choinkę w Bydgoszczy, Toruniu lub Solcu Kujawskim

Justyna Tota
Justyna Tota
W Bydgoszczy akcja  „Choinka za krew” odbędzie się w 17 grudnia w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Markwarta 8. Na zewnątrz budynku będą czekać choinki, które można będzie odebrać za oddaną tego dnia krew
W Bydgoszczy akcja „Choinka za krew” odbędzie się w 17 grudnia w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Markwarta 8. Na zewnątrz budynku będą czekać choinki, które można będzie odebrać za oddaną tego dnia krew Archiwum Arkadiusz Wojtasiewicz
Udostępnij:
W piątek (17 grudnia) osoby, które przyjdą oddać krew do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Markwarta 8, będą mogły odebrać świąteczne drzewko w ramach akcji „Choinka za krew”. Dzień później (18.12.) choinki będą rozdawane krwiodawcom w Solcu Kujawskim. Choinki już w czwartek (16 grudnia) otrzymają także krwiodawcy w Toruniu!

Akcja „Choinka za krew” w tym roku po raz pierwszy ma wymiar ogólnopolski z finałem 16 grudnia m.in. w Toruniu, ale w naszym województwie to sympatyczne przedsięwzięcie odbywa się przez niemal cały grudzień (w różnych terminach).

- „Choinka za krew” jest u nas organizowana kolejny rok z rzędu. Dlatego poszliśmy o krok dalej i dzięki współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Toruniu w kilkunastu miejscowościach naszego regionu osoby oddające krew w poszczególnych dniach akcji mają możliwość odebrać świąteczne drzewko. W Toruniu akcja odbędzie się 16 grudnia, w Bydgoszczy 17 grudnia w siedzibie RCKiK, a 18 grudnia w Solcu Kujawskim - mówi Krzysztof Laks, specjalista ds. promocji RCKiK w Bydgoszczy.

Jak przyznaje nasz rozmówca, akcja co roku cieszy się zainteresowaniem i jest formą podziękowania dla krwiodawców. „Choinka za krew” zachęca też nowe osoby do dzielenia się życiodajnym płynem. - Czy obecnie zapotrzebowanie na krew jest duże? - pytamy.

- Okres świąteczny wbrew pozorom jest dość dobry, jeżeli chodzi o stan banków krwi, ale organizując akcje takie jak m.in. „Choinka za krew”, działamy z myślą o najbliższej przyszłości. Zwłaszcza w okresie sylwestrowo-noworocznym oraz w czasie ferii zimowych dawców jest zazwyczaj mniej, a zapotrzebowanie na krew rośnie ze względu na większą liczbę wypadków – wyjaśnia nam Krzysztof Laks.

Polecamy także

Jak nam zdradzono, w ramach tegorocznej akcji „Choinka za krew”, która 3 grudnia została zainaugurowana w Żninie, rozdanych zostanie łącznie blisko 1000 choinek w 14 miejscowościach naszego regionu.

  • W Toruniu ambulans RCKiK zaparkuje za gmachem Urzędu Marszałkowskiego w czwartek (16 grudnia). Obsługa będzie czekać w godzinach 13-17.
  • W Bydgoszczy na osoby, które oddadzą krew ten piątek (17.12.) w godzinach 7.30-15.00, na zewnątrz czekać będą choinki (w liczbie 60 sztuk), przygotowane przez Nadleśnictwo Bydgoszcz. Drzewka będą do odbioru na miejscu - na zewnątrz siedziby RCKiK przy ul. Markwarta 8.
  • Natomiast w sobotę (18.12.) choinkowa akcja krwiodawstwa odbędzie się w Solcu Kujawskim podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego, na który od godz. 11 zaprasza Nadleśnictwo Solec Kujawski przy ul. Leśnej 64.

- Oprócz tego, niezależnie od akcji „Choinka za krew”, krwiodawcy cały czas otrzymują od naszych mikołajek kalendarze na rok 2022 - dodaje Krzysztof Laks, zapraszając do dzielenia się krwią, która ratuje potrzebującym zdrowie i życie.

Kto może zostać dawcą krwi?

Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65. roku życia, zdrowe, które nie mają żadnych objawów infekcji, ważące nie mniej niż 50 kilogramów. Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL. Przed oddaniem krwi w ciągu doby należy wypić ok. 2 litrów płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym i wypoczętym, spożyć lekki posiłek, w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu (również w dniu poprzedzającym oddanie krwi).

W związku z epidemią Covid-19, podczas zbiórki krwi zachowane są dodatkowe środki ostrożności. Dawcy przyjmowani będą pojedynczo. Prośba, by nie zgłaszały się osoby, które w ostatnim czasie mogły mieć kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem.

Oddaj krew i odbierz choinkę w Bydgoszczy, Toruniu lub Solcu Kujawskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie