Od czterystu lat Matka Boża z Dzieciątkiem czuwa nad mieszkańcami Kujaw. Przez dwa najbliższe dni w sanktuarium odbywać się będą uroczystości odpustowe na część Madonny.
<!** Image 2 align=right alt="Image 27563" >Sanktuarium Maryjne w Markowicach z roku na rok staje się coraz bardziej znanym miejscem kultu i to nie tylko na Kujawach, ale w całym kraju. Pielgrzymów przyciąga pochodząca z XIV wieku figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, która trafiała do Markowic ze Strzelna w1630 roku podczas epidemii cholery.
Początkowo statuetka znajdowała się w pałacowej kaplicy rodziny Bradzkich. Po cudownym uzdrowieniu za wstawiennictwem Matki Bożej ich córki Marianny, która prawdopodobnie zapadła na cholerę, wdzięczni rodzice ufundowali drewniany kościółek, gdzie umieszczono figurę. Od tej chwili odnotowano wiele kolejnych uzdrowień za sprawą Maryi.
<!** reklama left>W 1921 roku w Makowicach powstał klasztor. Osiedli tam Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Pozostają tu zresztą do dziś. W kronikach klasztoru opisano już ponad 300 cudownych uzdrowień za wstawiennictwem markowickiej Madonny. Największym świętem ku czci Maryi jest odpust, który przypada w kolejne rocznice koronacji figury koronami papieskimi przez Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
- Zawsze bardzo licznie w uroczystościach uczestniczą misjonarze przebywający w Polsce na wakacjach. W niedzielę odprawią oni mszę świętą misyjną o godzinie 9.30, a kazanie wygłosi inowrocławianin ksiądz arcybiskup Tomasz Peta - informuje ksiądz Aleksander Doniec proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Markowicach.
Główne uroczystości odpustowe przypadają w niedzielę, jednak już dzisiaj o godz. 18 odprawione zostaną nieszpory, a o 21 Apel Jasnogórski z procesją różańcową. W sobotę o godzinie 22 i w niedzielę o 8 rano odbędą się msze święte wotywne o Matce Bożej Markowickiej. Suma odpustowa odbędzie się w niedzielę, a przewodniczył jej będzie ksiądz arcybiskup Tomasz Peta. Nabożeństwo zostanie odprawione za parafian i przybyłych gości. Odpust w Makowicach ku czci Pani Kujaw to największe uroczystości religijne w regionie.
- Spodziewamy się, że jeśli tylko dopisze pogoda, na uroczystości odpustowe przybędzie dziesięć tysięcy wiernych. Tak bowiem było w minionych latach. Nawet podczas deszczowej aury przyjeżdża do nas ponad pięć tysięcy pielgrzymów - dodaje ksiądz proboszcz Aleksander Doniec.