https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

O Żninie w czasach rozkwitu i świetności

szym
Andrzej Klonder, autor książki „Pałuki w dobie wczesnonowożytnej”, która została niedawno wydana w cyklu „Dzieje Pałuk”, opowiadał o historii Żnina.

Andrzej Klonder, autor książki „Pałuki w dobie wczesnonowożytnej”, która została niedawno wydana w cyklu „Dzieje Pałuk”, opowiadał o historii Żnina.

<!** Image 2 align=right alt="Image 103135" sub="Andrzej Klonder opowiadał o okresie, kiedy Żnin i Pałuki rozkwitały / Fot. Szymon Cieślak">Z okazji wydania publikacji, w bibliotece w Żninie odbyło się spotkanie z autorem. Książka opowiada o tym, w jaki sposób kształtował się region Pałuk w XVI i XVII wieku. Andrzej Klonder pisze w niej zarówno o społeczeństwie, gospodarce, polityce, nauce, sztuce, religii oraz wybitnych mieszkańcach tego terenu. Wspomina także o religiach wyznawanych wówczas, wśród których wybijający jest protestantyzm. Autor opowiada między innymi w Erazmie Glicznerze, protestancie i autorze pierwszego podręcznika pedagogicznego „Książki o wychowaniu dzieci”. Inną ciekawą postacią tamtych czasów był Jakub Wujek z Wągrowca, który przełożył Biblię na język polski.

- U schyłku średniowiecza na Pałukach było 20 miast, a w XVII wieku tylko 12 - mówił Andrzej Klonder. - Prowadziły działalność na rynku lokalnym. Jedynymi produktami, które były wysyłane dalej, były piwa żnińskie i wągrowieckie. Wożono je do Gniezna oraz Inowrocławia.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski