
5 kwietnia 1939 roku rozstrzygnięty został konkurs na projekt nowego ratusza w Bydgoszczy. Spośród 52 prac konkursowych wybrało projekt Jerzego Woyzburna. Miał to być monumentalny obiekt na powierzchni 8000 m kw. z 200 pomieszczeniami i z ogromnym podziemnym archiwum zlokalizowany nad Brdą w okolicach mostu Bernardyńskiego. Początek prac planowano na wiosnę 1940 roku. Niestety, szkice projektu gmachu nie zachowały się.

5 kwietnia 1457 roku do Bydgoszczy przybył król Kazimierz Jagiellończyk wybierający się do Prus celem wykupienia Malborka z rąk zaciężnych krzyżackich. W Bydgoszczy królem naradzał się m.in. z Andrzejem Tęczyńskim, Janem Rytwiańskim, Janem Długoszem i doktorem Jakubem z Szadka. Z królem spotkali się także arcybiskup gnieźnieński i biskupi poznański i kujawski, wielu możnych panów i radców koronnych.

5 kwietnia 1867 roku pochodzący z Inowrocławia Tomasz Śniegowski założył przy ul. Długiej 19 pierwszą w Bydgoszczy polską księgarnię wraz ze składem nut i wypożyczalnią książek oraz czytelnią. Na skutek szykan ze strony Niemców po pikiecie księgarni w 1876 roku Śniegowski opuścił Bydgoszcz, udając się do Kijowa.

5 kwietnia 1923 roku do Bydgoszczy przybył ks. Jan Kozal, który pięć dni później objął stanowisko katechety w Żeńskim Katolickim Gimnazjum Humanistycznym. Po czterech latach pracy w Bydgoszczy została przeniesiony do seminarium w Gnieźnie, a w 1939 roku został biskupem włocławskim. Zmarł w obozie w Dachau w 1943 roku, a w 1987 roku papież Jan Paweł II beatyfikował go w Warszawie.