
Powieść E. L. James przetłumaczono na 52 języki. Na całym świecie do momentu wydania czwartej części sprzedano ponad 125 milionów kopii pierwszego tomu. To nowy rekord wśród angielskich pozycji wydawniczych nigdy wcześniej żadna książka w miękkiej okładce nie osiągnęła takiego wyniku!
źródło: fakt24

Business Insider, Marie Claire podaje, że sprzedaż tzw. "kulek gejszy", po premierze książki wzrosła o 400%. Wzrosła też znaczna sprzedaż sznurów, gdy wielu mężczyzn załama się po przeczytaniu książki i efeku jaki wywarła ona na ich partnerki.
W powieści główna bohaterka rumieni się ok 127 razy, czyli ponad 5 razy dziennie - bardzo często też sięgając po określenie "holly cow", czy "holly crap". Średnio używa ona słowa "holly" co 3,5 strony książki - według Adweek, Neomam Infographics.

Ogromny popyt na książkę przyczynił się też do uratowania podupadającej firmy, produkującej papier. Uratowało to ok 4000 miejsc pracy dla branży papierniczej.
źródło: Boston Globe
Według Huffington Post - czytelniczki i kobiety oglądające film wykazują większą tendencję do cierpienia na problemy z jedzeniem i piciem, a spora część kobiet po lekturze nadużywała alkoholu. Mówiono, że imię bohaterki - w skrócie "Ana" to nawiązanie do anoreksji.
Pewna Brytyjka złożyła pozew rozwodowy po tym jak jej mąż odmówił uczestniczenia w scenach sadomasochistycznych, które były opisywane w książce. W podaniu kobieta skarżyła się na niski popęd partnera oraz nudne usposobienie.
źródło: Time

Pewien mężczyzna zabił swoją dziewczynę podczas seksu i gry inspirowanej scenami z książki. Kobieta została związana za pomocą nylonowych pończoch oraz wielokrotnie uderzona wskaźnikiem do tablic. Uderzył ją aż 120 razy!
źródło: Opposingviews, Independent
Jeden z belgijskich profesorów wykrył na bibliotecznych egzemplarzach książki ślady bakterii odpowiadających za choroby weneryczne. Znaleziono też ślady kokainy. Ilość kokainy była wystarczająca by oblać test czystości narkotykowej.
źródło: Time, Independent