https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe informacje w sprawie awarii mostu Bernardyńskiego w Bydgoszczy. Obiekt da się naprawić, choć zakres prac będzie znaczny

Jarosław Więcławski
Są pierwsze wnioski po oględzinach z udziałem eksperta. Obiekt wymaga naprawy, co będzie wiązało się z dodatkowymi utrudnieniami.
Są pierwsze wnioski po oględzinach z udziałem eksperta. Obiekt wymaga naprawy, co będzie wiązało się z dodatkowymi utrudnieniami. Dariusz Bloch
Dzień po tym, jak drogowcy poinformowali o awarii mostu Bernardyńskiego w Bydgoszczy, w środę (25 września) na miejscu przeprowadzono oględziny z udziałem ekspertów. Przeprawę będzie trzeba naprawić, co będzie wiązało się z utrudnieniami, w tym możliwe, że jej czasowym zamknięciem.

– W dniu dzisiejszym na obiekcie przeprowadzono inspekcję mostu Bernardyńskiego z udziałem eksperta prof. Arkadiusza Madaja z Politechniki Poznańskiej. Ekspert potwierdził naszą wczorajszą diagnozę dotyczącą uszkodzenia przegubu, ale co obecnie najważniejsze uznał, że jest realna szansa na naprawę mostu poprzez zastosowanie dodatkowego urządzenia stalowego kotwionego do elementów betonowych konstrukcji mostowej. Prace takie należy wykonać zarówno na jezdni wschodniej jak i zachodniej – poinformował w środę (25 września) po południu Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Zakres naprawy będzie dość znaczny. Z uwagi na konieczność zwiększenia zakresu naprawy również obecnej jezdni zachodniej mostu podczas naprawy wystąpią różne utrudnienia, w skrajnym przypadku może również nastąpić krótkotrwała (1-2 dni, weekend) konieczność całkowitego wyłączenia z ruchu obiektu w celu wyeliminowania drgań – dodano w komunikacie.

Drogowcy przypomnieli, że we wtorek w trybie pilnym zamknięto skrajny pas (prawy) jezdni wschodniej w kierunku ronda Jagiellonów, ograniczono prędkość tramwajów na moście do 10 km/h, a samochodów do 20 km/h oraz ograniczono przejazd pojazdów ciężarowych na całej przeprawie. Na razie zmiany nie dotkną komunikacji autobusowej.

– Przygotowaliśmy profilaktycznie również plan zmian w funkcjonowaniu komunikacji publicznej autobusowej, jednak na chwilę obecną nie musimy go wdrażać tj. komunikacja publiczna porusza się jak dotychczas – stwierdza ZDMiKP.

– Podczas naprawy mostu w terenie z pewnością zwiększą się utrudnienia, jednak dzisiaj bez konkretnego projektu naprawy mostu nie jesteśmy w stanie podać więcej informacji w tym zakresie – przekazują drogowcy.

Ponad 150 lat historii

Pierwsza stalowa konstrukcja w ciągu ul. Bernardyńskiej została zmontowana w 1870 roku. Obiekt wysadzono w powietrze 4 września 1939 r. przez saperów 62 Pułku Piechoty Wielkopolskiej. Po prowizorycznej odbudowie przetrwał do stycznia 1945 r., gdy ponownie zniszczyli go wycofujący się Niemcy.

Do lat 60. przeprawa przez Brdę w tym miejscu była możliwa przez drewnianą przeprawę tymczasową. Obecna konstrukcja mostu Bernardyńskiego powstała w latach 1962-64. Most wykonano w nowatorskiej wówczas konstrukcji sprężonej kablobetonowej. Budowano go metodą nawisową, po raz pierwszy w kraju przy pomocy ruchomego rusztowania. Kapitalny remont konstrukcja przeszła w 2000 roku. Ostatnie większe prace na miejscu wykonywano pięć lat temu. W 2019 roku przeprowadzono remont dylatacji obiektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski