Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa jakość na Gdańskiej. Jest dobrze, ma być jeszcze lepiej

Marcin Karpiński
Prezes MUKS CWZS Tomasz Wierzbicki jest zadowolony z pracy trenerów. Wierzy, że duża piłka na Gdańską jeszcze wróci.
Prezes MUKS CWZS Tomasz Wierzbicki jest zadowolony z pracy trenerów. Wierzy, że duża piłka na Gdańską jeszcze wróci. Fot. Marcin Karpiński
Jak na Gdańskiej funkcjonuje młodzież po odejściu z Zawiszy Radosława Osucha? Działacze i trenerzy MUKS CWZS (dawniej Zawisza SA) przede wszystkim chcą, żeby najzdolniejsi zawodnicy do zakończenia wieku juniorskiego zostali w Bydgoszczy.

MUKS CWZS (nowy podmiot, który powstał po przekazaniu młodzieży przez Zawiszę SA) ma własny pomysł na rozwój swoich wychowanków. Nie zamierza wyróżniających się graczy przekazywać (sprzedawać) od razu do innych klubów.

- Chcemy zatrzymać ich w naszych zespołach. Stwarzać takie warunki, żeby u nas też niczego im nie brakowało - mówi Tomasz Wierzbicki, prezes MUKS CWZS.

Jednocześnie zaznacza, że prawidłowy rozwój gwarantuje sztab szkoleniowy, który stanowią trenerzy z wieloletnim stażem, przeważnie byli piłkarze Zawiszy oraz bardzo dobre warunki do treningów. MUKS nie chce być gorszy od innych. Młodzi gracze biorą także udział w analizie wideo-pokazach multimedialnych, treningach funkcjonalnych i indywidualnych oraz korzystają z opieki fizjoterapeutów i odnowy biologicznej. Istnieje też możliwość zakwaterowania w internacie.

W zajęciach uczestniczą zawodnicy z trzech placówek - Zespołu Szkół nr 15 (ul. Czerkaska, tam pracuje były trener-koordynator Zawiszy Tomasz Gadziński), Zespołu Szkół nr 9 (ul. Cicha) oraz Zespołu Szkół nr 20 (ul. Sielska).

Drużyna Rafała Krygiera walczy z najlepszymi w Lidze Makroregionalnej Juniorów Młodszych (tam też grają Lechia Gdańsk, Arka Gdynia, Lech Poznań i Pogoń Szczecin). Część meczów odbywa się na głównej płycie przy ul. Gdańskiej.

Chcą się pokazać z jak najlepszej strony

W porównaniu z wynikami osiąganymi przez te zespoły za czasów spółki, widać postępy. Niemal wszystkie zespoły MUKS (jest ich 11) znajdują się na czele rozgrywek prowadzonych przez Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej.

Drużyna z MUKS (SP 69) uplasowała się na czwartym miejscu w ogólnopolskim turnieju „Z podwórka na stadion”.

Dla każdej drużyny postawiono cel. Dla juniora starszego - awans do Centralnej Ligi Juniorów.

Pod koniec kwietnia odbył się nabór do IV klasy, na który się stawiło 40 osób. W maju przygotowano specjalne zajęcia dla grupy naborowej pod hasłem „Łączymy sport z nauką”. Klub chce także rozwijać skauting. Planowane są letnie zgrupowania. Aż 34 chłopców gra w kadrach okręgu.

- Staramy się pokazać, że nasze szkolenie jest na dobrym poziomie i uważam, że rodzice to dostrzegają - dodaje prezes Wierzbicki.

W tym celu powołano również trzech trenerów-koordynatorów: Zbigniewa Stefaniaka, Tomasza Łachowskiego (jest odpowiedzialny za szkoły podstawowe i gimnazja) i Łukasza Jankowskiego (nabory w klasach liceum). Informacje o grupach naborowych udziela Mikołaj Wilczarski.

- Uważam, że wprowadziliśmy wysokie standardy szkolenia nie tylko poprzez dodatkowe treningi indywidualne, ale także specjalistyczny sprzęt pomocniczy - dodaje prezes MUKS CWZS. - Nasi trenerzy opracowali i wdrożyli nowy program szkolenia, który został zatwierdzony przez komisję licencyjną PZPN zgodny z wymogami UEFA.

W ciągu kilku miesięcy (od momentu przejęcia zespołów od spółki Radosława Osucha) postarali się przede wszystkim podnieść jego poziom. Opiekunowie zwracają uwagę również na przygotowanie fizyczne adeptów futbolu. Sport ma zarazem przeciwdziałać agresji w szkole i na ulicy poprzez rozładowywanie negatywnych emocji na zajęciach.

Dzieci z MUKS CWZS będą wyprowadzały drużyny narodowe, trzymały flagi i podawały piłki podczas mistrzostw Europy do lat 21 w Bydgoszczy.

Jakie są plany?

Kierując się rozwojem klubu, zawodników, planujemy podjąć kolejne działania - mówią trenerzy. I wymieniają:

- zwiększenie liczby trenujących dzieci i młodzieży;

- stworzenie Akademii Piłkarskiej współpracującej z klubami bydgoskimi oraz UKW;

- oparcie szkolenia o uzdolnionych zawodników nie tylko z Bydgoszczy, ale i województwa;

- wzmacnianie lokalnych zespołów wychowankami MUKS;

- zwiększenie wykorzystania obiektów sportowych poprzez powołanie imprez cyklicznych dla zawodników z naszego miasta;

- pomoc w utworzeniu inernatu sportowego w Bydgoszczy.

Plany są zatem ambitne. Zakładają one też utworzenie drużyny seniorów. A co z zawodnikami, którzy kończą wiek juniora? Klub zamierza najlepszych piłkarzy wysyłać na staże krajowe i zagraniczne, gdzie będą mogli się pokazać i znaleźć miejsce do dalszej gry.

Trenerzy MUKS CWZS:

Zbigniew Stefaniak, Tomasz Łachowski, Łukasz Jankowski, Daniel Osiński, Rafał Krygier, Maciej Kremblewski, Robert Tomczak, Damian Bławat, Mariusz Myśliński, Patryk Filipski, Mikołaj Wilczarski, Arkadiusz Glaza, Piotr Zajdel, Marcin Piesik, Bartosz Kubiak i Tomasz Rogóż.

POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU

MAGAZYN SPORTOWY24 - JANUSZ WÓJCIK CHCE WRÓCIĆ NA ŁAWKĘ TRENERSKĄ!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!