https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe koncerty

Katarzyna Idczak
Dzisiejszy wieczór należał będzie do Barbary Kalinowskiej. W Święto Niepodległości w Ostromecku publiczność będzie trzymała śpiewniki w dłoni i każdy będzie mógł poczuć się patriotą.

Dzisiejszy wieczór należał będzie do Barbary Kalinowskiej. W Święto Niepodległości w Ostromecku publiczność będzie trzymała śpiewniki w dłoni i każdy będzie mógł poczuć się patriotą.

<!** Image 2 align=right alt="Image 101067" sub="„Romanse i tęsknoty” to tytuł dzisiejszego koncertu Barbary Kalinowskiej / Fot.Maciej Rozwadowski">Kawiarnia Artystyczna „Węgliszek” zaprasza dziś na godz. 19.00 na kameralny wieczór pt. „Romanse i tęsknoty”, podczas którego usłyszymy ballady i romanse rosyjskie w polskim tłumaczeniu. Gwiazdą wieczoru bedzie bydgoska piosenkarka i kompozytorka Barbara Kalinowska, znana choćby z tego, że za kanwę literacką swoich trzech kolejnych płyt wybrała poezję Małgorzaty Szułczyńskiej, Franciszka Becińskiego oraz Karola Wojtyły. Barbarze Kalinowskiej z nieodłączną gitarą, akompaniować na fortepianie będzie Bogdan Ciesielski, a na skrzypcach zagra Jan Skwarczyński.

Dawne polskie pieśni patriotyczne, zebrane w specjalnie wydanych śpiewnikach we wtorek, 11 listopada, w ostromeckim pałacu zaśpiewają solistki Krystyna Piórczyk i Julita Kurek.

- Niewielu jest wykonawców, którzy doskonale interpretują takie teksty, wiedzą, jak modulować głos, aby słuchający zrozumieli słowa pieśni i odczuli, że melodia ma korzenie w muzyce ludowej - mówi Krystyna Berendt, współorganizatorka koncertu.

<!** reklama>Autorami pieśni patriotycznych często byli żołnierze, którzy do znanych sobie ludowych melodii dopisywali słowa - historie o wojnie, rozstaniach i tułaczce. Z czasem zapominano o twórcach, a pieśni zaczynały żyć własnym życiem. Kolejne zwrotki powstawały w oparciu o nowe historie...

- W tych balladach można usłyszeć rytmy oberków, kujawiaków, mazurków i krakowiaków. Jestem mocno zaangażowana w tę tematykę, a wybrane pieśni, które będzie można usłyszeć we wtorek, spisałam w 1981 roku, kiedy przed stanem wojennym byłam w Krakowie na wystawie poświęconej powstaniu styczniowemu. Przy okazji imprezy zajrzałam również do starego śpiewnika mojej prababci, w którym da się jeszcze zauważyć działalność carskiej cenzury - mówi Krystyna Berendt.

Wokalistkom będą towarzyszyć młodzi wykonawcy, Dorota Lewandowska i Mariusz Ziółkowski, nazywany „Rosołem”, który zaśpiewa „z siłą głosu legionisty” i zagra na gitarze.

Do występu w koncercie zaproszono ponadto młodzież z zespołu wokalno-instrumentalnego Nie Ma Czasu z Gimnazjum w Ostromecku.

- To dzieci, które już od kilku lat śpiewają pieśni patriotyczne, chociażby przy okazji apeli. Ale nie trzeba ich do tego namawiać, bo, jak się okazuje, nawet piosenki o historii mogą być wesołe i zaskoczyć humorem. Staraliśmy się tak skomponować repertuar, aby był czas na wspólne śpiewanie i chwile melancholii - mówi Anna Grzybek, nauczycielka muzyki, która przygotowuje zespół do występu.

Gdzie, kiedy po ile?

8.11., godz. 19.00, Kawiarnia Artystyczna „Węgliszek”, koncert Barbary Kalinowskiej „Romanse i tęsknoty”. Wstęp wolny.

11.11., (wtorek), godz. 16.00. Pałac Nowy w Ostromecku. Wstęp wolny.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski