Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nietrzeźwy policjant zaczął bawić się bronią. Ta wypaliła prosto w głowę jego 5-letniej córeczki [KALENDARIUM BYDGOSKIE na 22 PAŹDZIERNIKA]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się 22 października w Bydgoszczy.
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się 22 października w Bydgoszczy. archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 22 października. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 22.10 w Bydgoszczy [KALENDARIUM BYDGOSKIE, KALENDARIUM 22 PAŹDZIERNIKA, WAŻNE WYDARZENIA W BYDGOSZCZY].

22 października 1665 roku burmistrz Wojciech Łochowski junior, syn autora pierwszej kroniki bydgoskiej wraz z radą miejską wydał statut dla cechu sukienników, który inaugurował działalność tego bractwa w Bydgoszczy. Dokument w całości zachował się do dzisiaj.

22 października 1669 roku król Polski Michał Korybut Wiśniowiecki udzielił Bydgoszczy prawa pobierania opłaty (po groszu od każdego załadowanego solą, zbożem lub innymi towarami pojazdu), przeznaczonej na naprawę dróg i mostu na Brdzie.

22 października 1909 roku w budynku przy ul. Gdańskiej 19 w pomieszczeniu po zlikwidowanym sklepie rozpoczął działalność „Teatr Centralny „Apollo”, prezentujący „żywe fotografie”, drugie w Bydgoszczy po „Moderne Theater” kino na 150 miejsc. Właścicielem był gospodarz Kasyna Cywilnego Meinhardt, a dyrektorem Franz Hennig.

22 października 1928 roku na zebraniu konstytucyjnym bydgoska filia Automobilklubu Wielkopolskiego została przekształcona w liczący 70 członków samodzielny Automobilklub Pomorski z siedzibą w kamienicy przy ul. Matejki 10. Pierwszym prezesem został Lucjan Prądzyński.

22 października 1931 roku do Bydgoszczy przyjechał wybitny polityk II RP, działacz ruchu narodowego Wojciech Korfanty. Na wiecu zorganizowanym w Strzelnicy przez endecję podjęto rezolucję protestacyjną przeciwko procesowi brzeskiemu.

22 października 1945 roku ukazał się pierwszy numer „Ilustrowanego Kuriera Polskiego”, organu Stronnictwa Pracy, później, po połączeniu części SP z SD, dziennika Stronnictwa Demokratycznego ukazującego się w północnej Polsce do 2001 roku.

22 października 1956 roku w ZNTK odbył się wiec z udziałem delegacji większych bydgoskich zakładów i dziennikarzy, na którym skrytykowano za dotychczasową działalność władze partyjne z I sekretarzem KW PZPR Władysławem Kruczkiem. Następnego dnia Kruczek na posiedzeniu władz wojewódzkich partii złożył samokrytykę i ustąpił ze stanowiska.

22 października 1965 roku w Wojewódzkim Domu Kultury przy ul. Toruńskiej tłumy bydgoszczan przyszły na spotkanie ze Stanisławem Mikulskim, aktorem występującym w roli Hansa Klossa w „Stawce większej niż życie”, serialu emitowanym w Telewizji Polskiej i cieszącym się ogromnym powodzeniem.

22 października 1968 roku Sąd Wojewódzki w Bydgoszczy orzekł karę śmierci dla Stefana Rachubińskiego, mordercy dwóch kobiet na tle seksualnym, zwanego „wampirem z Osielska”. Wyrok wykonano w grudniu tego roku.

22 października 1984 roku w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy po raz drugi koncertował światowej sławy amerykański pianista Eugene Indjić, laureat nagrody na XI Konkursie Chopinowskim.

22 października 1990 roku do Bydgoszczy przyjechał przewodniczący „Solidarności” Lech Wałęsa, kandydujący w wyborach prezydenckich. Wałęsa spotkał się z pracownikami PZBM „Makrum”, w Urzędzie Wojewódzkim ze związkowcami, a na Starym Rynku z mieszkańcami miasta.

Tego samego dnia oddano do użytku przebudowywany przez wiele lat plac Poznański i drugą nitkę jezdni ul. Szubińskiej.

22 października 1993 roku miało miejsce oddanie do użytku drugiej, północnej nitki ulicy Niziny, łączącej rondo Toruńskie z ul. Glinki. Pierwsza nitka, na którą długo oczekiwano, oddana została do użytku rok wcześniej.

22 października 1996 roku zakończono sprzedaż świadectw udziałowych Narodowych Funduszów Inwestycyjnych. W woj. bydgoskim walory NFI wykupiło ok. 750 tys. osób, czyli 96 proc. uprawnionych.

22 października 1999 roku wieczorem starszy posterunkowy z bydgoskiej policji w swoim mieszkaniu, znajdując się w stanie nietrzeźwym i bawiąc się bronią, śmiertelnie postrzelił w głowę swoją 5-letnią córeczkę.

22 października 2005 roku laureatem Konkursu Chopinowskiego został 20-letni Rafał Blechacz z Nakła, student III roku bydgoskiej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowomiejskiego, uczeń prof. Katarzyny Zydroń-Popowej. Blechacz otrzymał także nagrody za najlepsze wykonanie poloneza i mazurków. Po studiach Blechacz zamieszkał w Bydgoszczy, jest wirtuozem koncertującym na różnych estradach na świecie.

22 października 2007 roku w Bydgoszczy zmarł Rajmund Kuczma, historyk, były dyrektor Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, honorowy obywatel miasta, który odebrał ten tytuł miesiąc wcześniej.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera