Sumienie polskiego kina, moralny stróż narodu - Krzysztof Kieślowski odszedł 10 lat temu. W całej Polsce trwają przeglądy jego twórczości, także w Bydgoszczy.
<!** Image 2 align=left alt="Image 20202" >Najwybitniejszy filmowiec europejski, polski reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych, ojciec kina moralnego niepokoju pozostawił po sobie pokaźny zbiór obrazów dokumentalnych i fabularnych. W swojej twórczości kierował się specyficznym kluczem, który odczytać mogą jedynie ludzie wrażliwi, ale widownię miał zwykle liczną.
Kieślowski był synem urzędniczki i inżyniera budownictwa. Uczęszczał do szkoły pożarnictwa we Wrocławiu. W latach 1957-62 był uczniem Liceum Technik Teatralnych. Przez rok pracował również jako garderobiany, m.in. Tadeusza Łomnickiego, Edwarda Dziewońskiego, Aleksandra Bardiniego, Zbigniewa Zapasiewicza w warszawskim Teatrze Współczesnym.
W 1964 dostał się (za trzecim razem) na Wydział Reżyserii w PWSTiF w Łodzi. Debiutował w telewizji filmem dokumentalnym „Zdjęcie” (1969). W 1990 roku został honorowym członkiem Brytyjskiego Instytutu Filmowego za „wybitny twórczy wkład do kultury ruchomego obrazu”. Od 1995 roku był członkiem Akademii Filmowej w USA.
Największą sławę przyniósł Kieślowskiemu tryptyk „Trzy kolory”, za który otrzymał wiele prestiżowych nagród. Jego oryginalne filmy pokazują specyficzne, destrukcyjne relacje międzyludzkie, cechują je charakterystyczny, niepowtarzalny klimat, nastrojowość i artyzm. Nie bez znaczenia była dla twórcy muzyka towarzysząca obrazowi.
W piątek, 10 marca, w Katowicach Polski Instytut Sztuki Filmowej zainaugurował „ Rok Krzysztofa Kieślowskiego”. Kongres „Krzysztof Kieślowski - In Memoriam” rozpoczął ogólnopolski przegląd filmowy, który do końca kwietnia odwiedzi kilkanaście największych miast w Polsce. Kino „Adria”, ul. Toruńska 30 przygotowało retrospektywę filmów Krzysztofa Kieślowskiego w terminie: 24-30 marca 2006.
Program
W programie: „Przypadek”, sob., godz. 16.00, „Bez końca”, godz. 18.00. „Krótki film o zabijaniu” nd., 26 marca, godz. 16.00, „Krótki film o miłości”, godz. 18.00, „Zestaw dokumentów”, pon., 27 marca, godz. 16.00, „Podwójne życie Weroniki”, godz. 18.00. Wtorek, środa, czwartek - 28, 29, 30 marca, godz. 18.00 „Trzy kolory: Biały, Niebieski, Czerwony”.
Bilety na poszczególne seanse można kupić po 8 zł, natomiast karnet na 11 filmów kosztuje 35 zł (karnet dla KMF Mozaika: 20 zł).