https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie, kokaina nie wyleczy z koronawirusa. Ministerstwo dementuje

sier
Mity na temat leczenia koronawirusem mogą doprowadzić do śmierci. Tak było w Iranie, gdzie po spożyciu alkoholu metylowego zmarło 27 osób.
Mity na temat leczenia koronawirusem mogą doprowadzić do śmierci. Tak było w Iranie, gdzie po spożyciu alkoholu metylowego zmarło 27 osób. Pixabay
To nie żart. Francuskie Ministerstwo Zdrowia musiało wydać oficjalny komunikat, by zdementować pojawiające się w internecie informacje. Część Francuzów na poważnie brała plotkę, że z choroby wywoływanej przez koronawirusa można wyleczyć się zażywając... kokainę.

Informacja o osobie, która miała zażyć kokainę i wyzdrowieć z choroby wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 pojawiła się w mediach społecznościowych i została udostępniona przez sporą liczbę internautów. Wygląda na to, że wielu Francuzów na poważnie zaczęło traktować plotkę, bo interweniować postanowiło Ministerstwo Zdrowia.

"Nie, kokaina NIE chroni przed COVID-19. Jest to uzależniający lek, który powoduje poważne działania niepożądane, które są szkodliwe dla zdrowia ludzi" - napisało ministerstwo na Twitterze.

Dla wielu taka reakcja może wydać się śmieszna. Niestety przykład z Iranu pokazuje, że nieprawdziwe informacje na temat rzekomych sposobów leczenia COVID-19, mogą doprowadzić do tragedii. W kraju tym w wyniku spożycia metanolu zmarło 27 osób. Uwierzyły one, że uchroni ich to przed rozprzestrzeniającą się epidemią.

Liczba osób zarażonych koronawirusem we Francji przekroczyła we wtorek 1400 (30 ofiar śmiertlenych). W Iranie zarażonych jest ponad 8000 osób (zmarło ponad 290).

Koronawirus COVID-19 lub SARS-CoV-2 to patogen, który od grudnia 2019 roku spowodował epidemię na terenie Azji, a jej ogniska rozszerzają się również w innych częściach świata. Czy rzeczywiście jest tak śmiercionośny, jak rozpowiada się w mediach? Czy roznosi się tylko poprzez kichanie i kaszel? Czy ochrona przed nim wymaga specjalnych środków? Wyjaśniamy, jak jest naprawdę, czerpiąc informacje z zasobów danych Światowej Organizacji Zdrowia i publikacji naukowych anonsowanych m.in. na stronie Medical News Today i Healthline.Sprawdź, które z krążących opinii nt. koronawirusa COVID-19 to mity.

COVID-19 – obalamy 10 mitów na temat koronawirusa SARS-CoV-2

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski