Nie jest niczym odkrywczym stwierdzenie, że o zdrowie trzeba dbać. Jednak na co dzień nie zawsze o tym pamiętamy, do czasu, kiedy dopadnie nas choroba.
<!** Image 2 align=right alt="Image 145492" sub="Wysokie ciśnienie może być przyczyną groźnych chorób. Warto je kontrolować / Fot. Shutterstock">Na system opieki zdrowotnej w naszym kraju narzekają wszyscy - od pacjentów po lekarzy. Brakuje pieniędzy, sprzętu, dobrej organizacji całego sytemu leczenia. Jednak pomimo tych utyskiwań niewiele się zmienia. Podobno lekiem na całe zło miała być prywatyzacja służby zdrowia, ale nikt nie potrafił określić koszyka usług medycznych, jakie będzie mógł przeciętny, skromnie zarabiający obywatel, otrzymać za swoje podstawowe ubezpieczenie.
Teraz też często oszczędza się na profilaktycznych badaniach okresowych, a przecież dzięki nim można by wykryć wiele chorób we wczesnej fazie rozwoju. Leczenie wówczas jest skuteczniejsze i - co też istotne dla systemu - znacznie tańsze. Z drugiej jednak strony, często nie korzystamy z darmowych badań profilaktycznych i nawet takich, na które zaproszenie trafia do domu.
<!** reklama>Nie wystarczy tylko narzekać na system, lekarzy, brak pieniędzy, ale samemu zainteresować się własnym zdrowiem. Nie chodzi tylko o odpowiedni tryb życia, ale także o skorzystanie z podstawowych badań okresowych. Jednak trzeba pamiętać, że lekarze rodzinni nie mają wyznaczonych obowiązkowych terminów tych badań. Wiele zależy od dobrej woli lekarza i wymagań pacjenta.
Badanie krwi...
dostarcza informacji o czynnościach układu krwiotwórczego i wielu innych narządów (np. wątroby, nerek, gruczołów dokrewnych). Pomocne jest w ocenie stosowanej diety. Niektóre badania krwi (głównie morfologia) należą do podstawowych badań dodatkowych wykonywanych przy ocenie zdrowia pacjenta. Podstawowe badania - morfologię, poziom cukru we krwi, OB - zaleca się bez względu na wiek i płeć badanego wykonać raz w roku. Lipidogram powinno się wykonać przynajmniej raz na 3 lata, kobiety zażywający środki antykoncepcyjne - raz na rok.
Oczy i zęby
Przegląd zębów należy robić przynajmniej raz na rok. Wzrok co trzy lata, osoby noszące okulary
- przynajmniej raz w roku, a cukrzycy nie mniej niż 2 razy.
Badanie ogólne moczu...
może być wskazówką w wykryciu wielu chorób i informacją o stanie zdrowia pacjenta i powinno się je zrobić przynajmniej raz w roku. Nerki usuwają z moczem produkty przemiany materii, substancje organiczne, płyny i inne substancje toksyczne. Dlatego mocz może zawierać setki różnych substancji.
Więcej z wiekiem
Wraz z wiekiem zaleca się dokonanie dodatkowych badań. Kobiety muszą pamiętać o samobadaniu i USG piersi, mammografii, cytologii, badaniach ginekologicznych, a po 40. roku życia o badaniach kości, USG jamy brzusznej i narządów rodnych. Mężczyźni po 45. roku życia winni pamiętać o badaniach prostaty przez odbyt, gastroskopii, USG jamy brzusznej oraz o badaniach markerów nowotworowych prostaty - PSA. Wszystkim zaleca się też wykonanie raz na 2-3 lata RTG klatki piersiowej, a palaczom - raz w roku. O kontroli ciśnienia tętniczego trzeba pamiętać przynajmniej raz w roku. Częściej - wraz z upływem lat oraz przy każdej wizycie u lekarza rodzinnego.
Oczywiście, podajemy tu tylko niektóre podstawowe przykłady i terminy badań profilaktycznych. Osoby zdrowe nie korzystające z porad lekarzy muszą same się na nie zdecydować. Zalecane tu w dużym uproszczeniu badania okresowe dotyczą tylko ludzi uważających się za zdrowych. Osoby chore kierowane są na konieczne badania przez swoich lekarzy prowadzących i należy wierzyć, że oszczędności nie są ważniejsze od potrzeb człowieka chorego.
Każdy sam na podstawie odebranego wyniku może określić, czy badanie wykazało, że jego stan zdrowia odbiega od przyjętych norm. Nie radzimy jednak podejmować leczenia na własna rękę, chociaż podobno w Polsce wszyscy znają się na medycynie i ekonomii.
Warto wiedzieć
Morfologia krwi należy do podstawowych i najpowszechniej wykonywanych badań. Pozwala określić stan zdrowia badanego, wykryć zapalenia, zatrucia i wiele innych procesów chorobowych zachodzących w organizmie. Dzięki badaniom biochemicznym krwi dowiadujemy się, jaki jest poziom enzymów, hormonów, białek, elektrolitów i pierwiastków śladowych w naszym organizmie. Wyniki dadzą nam obraz funkcji prawie wszystkich narządów ciała.