
Galeria Uffizi, Florencja
Cofnijmy się do XV wieku, do czasów renesansu. Wtedy właśnie powstało jedno ze słynniejszych florenckich płócien - "Narodziny Wenus".
Dzieło Botticellego uznawane jest za jeden z najznakomitszych przykładów wczesnego malarstwa renesansowego. Obraz tak silnie zakorzenił się w popkulturze, że jego fragmenty pojawiły się na okładce płyty „Artpop” Lady Gagi. Motyw twarzy pięknej bogini widnieje także na włoskiej monecie 10 eurocentów.
By stanąć twarzą w twarz z Wenus ledwo wyłonioną z morskiej piany, wystarczy obejrzeć wirtualną ekspozycję Galerii Uffizi.
Kliknij, by zwiedzić Galerię Uffizi

Muzeum Narodowe, Warszawa
Jeśli tęskno Wam do rodzimej sztuki, nic nie stoi na przeszkodzie, by zwiedzić wnętrza Muzeum Narodowego w Warszawie. To tam znajdziecie jeden z najbardziej monumentalnych przykładów polskiego malarstwa, jakim jest "Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki. Obraz ma wymiary 4,26 x 9,87 metra.
Choć jego ogrom można docenić dopiero na żywo, warto przyjrzeć się detalom w zaciszu domowego fotela. Szczególnie, że wśród przedstawionego na obrazie walczącego tłumu wyróżniono wiele postaci historycznych z obu stron starcia.
Płótno przeszło pełną renowację w latach 2010–2012. Dziś można podziwiać je w zupełnie nowym świetle - także w rzeczywistości wirtualnej.
Kliknij, by zwiedzić Muzeum Narodowe

Art Institute, Chicago
Słynny plakacista o niskim wzroście spowodowanym chorobą - Henri de Toulouse-Lautrec - zasłynął uwiecznianiem scen podpatrzonych w przybytkach publicznych. Jednym z chętniej odwiedzanych przez niego miejsc był paryski kabaret Moulin Rouge.
Dzięki uczestnictwu w nocnym życiu Paryża końca XIX wieku artysta stworzył szereg oryginalnych plakatów, z których motywy są do dziś powielane na kubkach, okładkach zeszytów i pocztówkach. Kilka z nich, w tym barwną litografię "W Moulin Rouge", można zobaczyć w Instytucie Sztuki w Chicago.
By podziwiać dekadencki charakter obrazu, wystarczy przejść do zwiedzania wirtualnego, jakie oferuje Google Arts&Culture.
Kliknij, by zwiedzić Art Institute