- Na UKW pracuję od 1985 roku - mówi pani profesor. - Od października ubiegłego roku jestem też pracownikiem akademickim w Akademii Ignatianum w Krakowie. Pracowałam też trzy lata w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Ciechanowie, gdzie dostałam nagrodę rektora.
Prof. Ryszarda Cierzniewska prowadzi zajęcia z pedeutologii. To dział pedagogiki zajmujący się zagadnieniami dotyczącymi nauczyciela. Jej zainteresowania naukowe obejmują kwestie pedeutologiczne w perspektywie historycznej i współczesnej. Jest autorką kilkudziesięciu artykułów, autorskich monografii: „Kształtowanie umiejętności zawodowych w seminariach Drugiej Rzeczypospolitej” i „Wokół przemian akademickiego środowiska pedagogów w Polsce”. W ramach współpracy z Miejskim Ośrodkiem Edukacji Nauczycieli wraz z zespołem przeprowadziła badania w gimnazjach.
- W efekcie, oprócz raportu, powstała książka przy współautorstwie doktorantki Małgorzaty Gackowskiej i dr Moniki Lewickiej pt. „Młodzież o sobie i codzienności szkolnej obok dyskursu jakości”, która wydana została w 2017 r. - mówi prof. Cierzniewska. -Praca ze studentami daje mi mnóstwo satysfakcji, ale karierę zawodową rozpoczynałam jako nauczycielka klas I-III. Do dziś zresztą do studentów zwracam się mówiąc: „Moje dzieci”. Zajęcia z pedeutologii mają być dla nich czasem dojrzewania do swojego człowieczeństwa. Chcę, żeby poczuli rozwój, poznali potencjał swoich możliwości. Aby to osiągnąć muszą się zmierzyć z trudnościami, więc zadaję im trudniejsze lektury. Wymagam, ale też pomagam im w tej drodze. Nauczyciel z wrażliwością humanistyczną widzi więcej, inaczej patrzy na wychowanka.
Nominacja w plebiscycie była dla prof. Cierzniewskiej dużym zaskoczeniem. - Gratulowałam koleżankom i kolegom, którzy startowali w tym plebiscycie, nie wiedząc, że sama zostałam do niego zgłoszona. Cieszę się bardzo z drugiego miejsca w kategorii "Nauczyciel akademicki". To docenienie mojej pracy. Dziękuję wszystkim za oddane na mnie głosy.