Ta licząca blisko 800 stron książka jest znakomita. Cud tego poradnika dla rodziców polega i na tym, że może być atrakcyjną, zabawną lekturą dla każdego. Ale nie zastąpi rozsądku.
<!** Image 2 align=right alt="Image 146934" sub="Kaz Cooke, Dzieciozmagania (z maluchem przez pierwsze 5 lat), Insignis Media, Kraków 2010
">„Jeśli wieczorem moje dzieci są jeszcze przy życiu, to znaczy, że sprawdziłam się jako matka” - tę wygłoszoną przez aktorkę Roseanne Barr mądrość cytuje w swym bestsellerowym przewodniku Australijka Kaz Cooke. Wynika z niej wprost, że demonizowane bycie rodzicem jest oczywiste i proste niczym oddychanie.
A jednak każdy z nas wie, że troska o fizyczną i psychiczną całość naszych pociech bywa źródłem setek frustracji. Lekiem na to może być wyluzowane podejście do tematu autorki kultowego poradnika „Ciężarówką przez 9 miesięcy”. To dzieło kończy się w momencie szczęśliwych narodzin dziecka. Jak napisano we wstępie wydanych właśnie „Dzieciozmagań”, czytelniczki skłoniły Cooke do dalszej twórczości zachętami: „pospiesz się, leniwy babsztylu, muszę wiedzieć, co dalej” i „gdzie, do cholery, jest ciąg dalszy?!”.
No właśnie, bo kiedy wracamy ze szpitala z uroczym zawiniątkiem, łapiemy się na tym, że nie będzie to zajęcie na jeden wieczór i najczęściej wpadamy w panikę. Przerażają nas własne ciało, każda prawdziwa i wyimaginowana zmiana w wyglądzie i zachowaniu malucha, oczekiwania bliższego i dalszego otoczenia...
I dlatego książka Kaz Cooke ma aż 800 stron. Absolutnie żadna wątpliwość nie pozostaje bez odpowiedzi. Od wymiotów noworodka do zabaw stosownych dla pięciolatków. Co prawda, z doświadczenia (własnego i zaprzyjaźnionych mam) wiem, że im dalej w las, tym bardziej większym doświadczeniem i własną intuicją zastępujemy porady książkowe, ale w tym właśnie zaleta przewodnika Australijki, że chce się go czytać w każdym czasie, jak lekką powieść, adresowaną nie tylko do rodziców. Przezabawny język, ogromne poczucie humoru i kapitalne autorskie ilustracje sprawiają, że problemy przestają nas przerastać (jak przy „Ciężarówce”, tak i przy „Dzieciozmaganiach” żałuję więc, że nie było ich na rynku, kiedy ich potrzebowałam. Cała nadzieja w tym, że polski wydawca już zapowiada biblię dla mam i tatusiów nastolatek).
Co ważne, oprócz licznego grona australijskich ekspertów i odwołania się do opracowania wywiadów dużej grupy ankietowanych, do polskiej adaptacji zaangażowano krajowych specjalistów. Widać to nie tylko w indeksowej części, w której lokalne czytelniczki mogą znaleźć przydatne adresy i linki. Czasem też zbyt „odjechane” pomysły autorki sprowadzane są na (naszą) ziemię. I opatrzone zastrzeżeniem, że najfajniejsza książka nie zastąpi rozsądku (i - w razie potrzeby - specjalisty). Co należało udowodnić.
Nasza ocena: 5/5
Bestsellery
Książki najczęściej kupowane w sieci księgarń „Matras”
- 1. Dan Brown, Zaginiony symbol
- Pierre Dukan, Nie potrafię schudnąć
- Artur Domosławski, Kapuściński non-fiction
- Andrea Tornielli, Santo subito. Tajemnice świętości Jana Pawła II
- Kazimierz Kutz, Piąta strona świata
- Stephen King, Pod kopułą
- Aleksandra Zapatoczny, Wielka księga cudów Jana Pawła II
- Stephenie Meyer, Przed świtem
- Stieg Larsson, Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet
- Stephenie Meyer, Zaćmienie